Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

SLK má podľa Zvolenskej protizákonnú smernicu

Kategória: Spravodajstvo

Smernica Slovenskej lekárskej komory o sústavnom vzdelávaní je podľa rezortu zdravotníctva v platnosti bez akýchkoľvek zákonných podkladov.

BRATISLAVA 11. apríla (SITA) - Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) upozorňuje Slovenskú lekársku komoru (SLK), že nad rámec zákona svojou smernicou o sústavnom vzdelávaní určuje hodnoty pridelených kreditov za vzdelávanie lekárov. Ako informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Martina Lidinská, smernica je v platnosti bez akýchkoľvek zákonných podkladov. V smernici sa podľa nej uvádza, že lekárom sa nepriznajú kredity, ak vzdelávacie podujatie nebude prihlásené cez registráciu SLK. Zároveň určuje lekárom povinnosť registrovať sa výlučne cez tento register, ktorý ako jediný môže prideľovať kredity.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská podľa hovorkyne už viackrát upozorňovala SLK na nezrovnalosti a porušovanie zákona. Predstavitelia komory podľa ministerstva zdravotníctva prisľúbili nápravu, ktorá sa mala prerokovať na májovom sneme. "Pre ministerstvo zdravotníctva je preto prekvapením, že predstavitelia komory snem zrušili a termín presunuli až na jeseň. Nezákonný stav tak bude trvať rok, čo je absolútne neprípustné," uviedla Lidinská. 

Rezort zdravotníctva preto vyzýva SLK, aby čo najskôr urobila nápravu, ako jej predstavitelia sľúbili na poslednom stretnutí so zástupcami ministerstva pred viac ako mesiacom. Komora musí podľa ministerstva upraviť svoje predpisy tak, aby boli v súlade so slovenskou legislatívou a aby nežiadala lekárov o povinnú registráciu v jej registri vzdelávania. 

Agentúra SITA osloví Slovenskú lekársku komoru.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.