Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

SLK s redukciou lekárov v sanitkách nesúhlasí

Kategória: Spravodajstvo

Pacienti podľa Slovenskej lekárskej komory dostanú transformáciou 27 ambulancií rýchlej lekárskej pomoci na ambulancie rýchlej zdravotnej pomoci, za rovnaké peniaze menej kvality.

BRATISLAVA 21. marca (SITA) - Menej lekárov v sanitkách by podľa Slovenskej lekárskej komory (SLK) mohlo priniesť zásadné zníženie kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti. S transformáciou 27 staníc rýchlej lekárskej pomoci (RLP) na stanice rýchlej zdravotnej pomoci (RZP), kde už vo výjazdovej skupine lekár chýba, preto komora nesúhlasí. Zmenu siete ohlásilo vo štvrtok ministerstvo zdravotníctva s tým, že záujem o transformáciu prejavilo k prvému aprílu už 26 staníc. Podľa SLK sa však týmto opatrením zásadne mení cieľ a úlohy RLP na Slovensku, keďže sa pretransformuje na menej odbornú rýchlu zdravotnú pomoc. SLK tvrdí, že za rovnaké peniaze tak pacienti dostanú menej kvality. Poukazuje totiž na to, že dostupnosť vysoko odbornej pomoci pre občanov sa zníži, avšak náklady ušetrené redukciou lekárov zostanú v rukách prevádzkovateľov záchrannej zdravotnej služby (ZZS). "Slovenská lekárska komora je presvedčená, že aj iné segmenty zdravotného systému sú schopné navrhnúť zníženie kvality zdravotnej starostlivosti vylúčením lekárov zo systému poskytovania zdravotnej starostlivosti a navrhnúť súčasne aj zvýšenie platieb za takúto starostlivosť zabezpečovanú s výrazným deficitom lekárskej odbornosti," konštatuje komora. Zároveň dodáva, že pokiaľ nie je riadne vyriešená Lekárska služba prvej pomoci, teda pohotovosť a jej financovanie, riešenie RZP treba zastaviť. "V tejto súvislosti si dovolíme upozorniť na skutočnosť, že Slovenská lekárska komora v minulosti opakovane poukazovala na to, že v Slovenskej republike je nadmerný počet ambulancií rýchlej zdravotnej pomoci, ktoré reálne neposkytujú zdravotnú starostlivosť, ale len prevážajú pacientov, pričom túto činnosť by bolo možné vykonávať lacnejšou dopravnou zdravotnou službou," uviedla SLK.

Komora je presvedčená, že fungovanie ZZS si zaslúži zvláštnu pozornosť, a to najmä so zreteľom na hospodárne vynakladanie prostriedkov. Privítali by preto hĺbkový audit tejto služby zo strany ministerstva zdravotníctva, ako aj zdravotných poisťovní spoločne s ďalšími subjektmi pôsobiacimi v zdravotníctve.

Riaditeľ Operačného strediska ZZS, ktoré zmenu siete navrhlo, Ľubomír Kočiš ešte vo štvrtok ubezpečil, že záchranári sú kvalifikovaní ľudia svoje úlohy si plnia tak, ako majú, pričom ich kompetencie sa zvyšovali a ich ďalšie zvyšovanie budú navrhovať i do budúcna. Kočiš zároveň podotkol, že Slovensko má v porovnaní s vyspelými krajinami oveľa viac staníc RLP. Ako príklad uvádza osemmiliónový Londýn, kde sú všetky posádky bez lekára. Zmenami v sieti by sa tak Slovensko malo priblížiť ostatným krajinám Európskej únie. "Úbytok lekárov v ambulanciách ZZS môže byť na prvý pohľad vnímaný negatívne, je však potrebné uvedomiť si, že nasledujeme trend, ktorý je celosvetovo overený a fungujúci. Dnes má výrazné percento záchranárov na Slovensku vysokoškolské vzdelanie zamerané na neodkladnú zdravotnú starostlivosť," uviedol pred časom pre agentúru SITA prezident Asociácie ZZS Ján Šteso.

Transformácia ambulancií by mala priniesť do systému úspory. V tomto roku by to malo byť 2,76 milióna eur, v budúcnosti každoročne 3,68 mil. eur. Ušetrené financie pôjdu na zvýšenie mesačných platieb pre záchranky, ako aj na zvýšenie kilometrovného. Ambulancia rýchlej zdravotnej pomoci by si tak mala za poskytnutú zdravotnú starostlivosť mesačne polepšiť zo 16 082,46 eura na 16 343,76 eura. Rýchla lekárska pomoc, teda záchranka s posádkou, ktorej súčasťou je i lekár, dostane namiesto aktuálnych 27 882,89 eura sumu 28 426,09 eura. V prípade, že RLP je vybavená mobilnou intenzívnou jednotkou, jej platba za zmení z 30 206,47 eura na 30 749,67 eura. Viac budú ambulancie záchrannej zdravotnej služby dostávať aj za jazdu. Po novom by sa malo kilometrovné zdvihnúť z 0,63 eura na 0,79 eura. Navýšenie paušálov bude prvým od roku 2006.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.