Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

SLK vníma korekciu nadčasov pozitívne

Kategória: Spravodajstvo

Podľa viceprezidenta Slovenskej lekárskej komory Mikuláša Buzgóa, nariadenie práce je riešením v núdzových situáciách.

BRATISLAVA 27. augusta (SITA) - Nariadiť pracovníkom v zdravotníctve 150 hodín nadčasovej práce a ďalších sto nariadiť až po dohode so zamestnancami, vníma Slovenská lekárska komora (SLK) na rozdiel od prvotného avizovaného návrhu pozitívne. Ako uviedol viceprezident SLK Mikuláš Buzgó, nariaďovanie práce je silové riešenie, ktoré ma miesto v núdzových situáciách. "Vyspelá krajina by mala normálne fungovať na báze vzájomnej dohody zamestnávateľa a zamestnanca," povedal Buzgó.

Nadčasová práca tak, ako ju prezentovala vláda uplynulú stredu na výjazdovom rokovaní, a teda možnosť zamestnávateľa nariadiť zamestnancovi celých 250 hodín nadčasovej práce sa komore nepozdávala. Prezident SLK Marian Kollár na margo návrhu vtedy poznamenal že lekári budú pri takejto zmene Zákonníka práce o 100 hodín menej slobodní. Zároveň však podotkol, že ani spomínaných 250 hodín práce nadčas nepostačuje na zabezpečenie pohotovostných služieb v dnešnom rozsahu.

Zdravotnícki pracovníci by mali mať na základe návrhu novely Zákonníka práce nariadených najviac 150 nadčasových hodín ročne, tak ako akýkoľvek iných pracovníci. Avšak zdravotníckym pracovníkom bude možné nariadiť ďalších sto hodín nadčasov, ale len v prípade, že sa na tom dohodnú ich zástupcovi so zamestnávateľom. O definitívnej podobe novely Zákonníka práce rozhodne parlament.

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.