Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Slováci by dopriali najviac peňazí rezortu zdravotníctva

Kategória: Spravodajstvo

Obyvatelia Slovenska sa podľa prieskumu agentúry TNS po posledných parlamentných voľbách lepšie nemajú

BRATISLAVA 22. januára (SITA) - Ak by bolo rozdeľovanie prostriedkov zo štátneho rozpočtu na pleciach ľudí a nie zákonodarnej moci, Slováci by viac prostriedkov dopriali predovšetkým rezortu zdravotníctva. Vyplýva to z prieskumu agentúry TNS Slovakia, podľa ktorého by pridelilo ministerstvu zdravotníctva viac prostriedkov, ako malo v roku 2012 až 28 % opýtaných. Nasledoval rezort školstva, ktorému by pridalo 21 % Slovákov a ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré uviedlo 19 % respondentov.

Ako ďalej vyplýva z výsledkov prieskumu, u vysokoškolsky vzdelaných Slovákov má najväčšiu podporu rezort školstva s podielom 39 %. Ukázal tiež, že Bratislavčania si najmenej vážia rezort pôdohospodárstva, keď ani jeden z respondentov nedoprial tomuto ministerstvu prilepšenie. Rezort práce má najvyššiu podporu v Nitrianskom kraji, kde ho uviedlo 28 % opýtaných, naopak najmenej ľudí, 8 %, ho uviedlo v Banskobystrickom kraji.

Mladí školopovinní Slováci by podľa prieskumu uprednostnili rezort školstva s podporou na úrovni 33 % a rezort dopravy s 19 %. Rezortu školstva by pridali aj respondenti vo vekovej kategórii 18 až 39 rokov, v ktorej ho uviedlo 26 % opýtaných. Na druhej strane 40 a viacroční Slováci by uprednostnili rezort práce, sociálnych vecí a rodiny.

Agentúra TNS sa však respondentov pýtala aj na to, či sa majú od posledných parlamentných volieb lepšie. "Až 87 % Slovákov nepociťuje zlepšenie. Takmer všetci respondenti nad 50 rokov, 94 %, súhlasia s tvrdením, že ich život sa po posledných parlamentných voľbách nezlepšil," konštatuje sa v správe agentúry. Rovnako jednoznačný názor zdieľa aj 95 % obyvateľov Banskobystrického kraja. Obyvatelia väčších miest a vysokoškolsky vzdelaní Slováci tiež nepociťujú zlepšenie. Len 6 % vysokoškolákov je spokojných a veria, že sa Slováci pri súčasnej vláde majú lepšie.

Slováci v prieskume odpovedali aj na otázky týkajúce sa otvorenia druhého dôchodkového piliera. O možnosti vstúpiť alebo vystúpiť z druhého piliera vedelo 84 % opýtaných a takmer 60 % Slovákov s týmto rozhodnutím vlády súhlasí.

Prieskum realizovala agentúra TNS Slovakia prostredníctvom internetu na vzorke 500 respondentov vo veku od 15 do 65 rokov. Terénna fáza výskumu sa uskutočnila v novembri 2012.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.