Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Slováci vlani nakupovali najdrahšie potraviny z krajín V4

Kategória: Spravodajstvo

Ceny potravín na Slovensku v roku 2012, napriek prudšiemu rastu cien, dosahovali 87% priemeru EÚ.

BRATISLAVA 12. júla (SITA) - Ceny potravín boli v roku 2012 jedným z hlavných ťahúňov inflácie nielen na Slovensku, ale aj vo väčšine krajín EÚ. Ako ďalej vyplýva z analýzy UniCredit Bank, najlacnejšie potraviny si spotrebitelia mohli vlani kúpiť v Poľsku, kde ceny dosahujú v priemere len 62 % priemeru v únii, alebo v Rumunsku (67 % priemeru EÚ). Naopak, najviac sa za potraviny platilo v Dánsku a vo Švédsku (144 % a 124 % priemeru EÚ). Ceny potravín na Slovensku v roku 2012, napriek prudšiemu rastu cien, dosahovali 87 % priemeru EÚ. Slovensko sa tak v tejto oblasti stalo siedmou najlacnejšou krajinou EÚ, avšak zároveň najdrahšou spomedzi krajín Visegrádskej štvorky (V4). V Poľsku boli potraviny podľa UniCredit Bank lacnejšie v priemere o 29 %, v Maďarsku o 7 % a Českej republike o 3 % než v SR.

"Ceny na Slovensku sú v porovnaní s priemerom EÚ nižšie najmä v prípade mäsa (71 % priemeru EÚ) a pečiva a obilnín (82 %)," uvádza analýza. Pokiaľ ide o oleje a tuky, ich ceny prekročili európsky priemer o 19 %, nealkoholické nápoje o 4 %. Vajcia a mliečne výrobky stoja na Slovensku približne rovnako ako v ostatných krajinách európskej dvadsaťosmičky.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.