Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Sociálna poisťovňa dáva na chorých menej peňazí

Kategória: Spravodajstvo

Kým v júli minulého roka vynaložila poisťovňa na dávky pri dočasnej pracovnej neschopnosti 21,3 mil. eur, v júli tohto roku to bolo 19,7 mil. eur.

BRATISLAVA 25. augusta (SITA) - Sociálna poisťovňa znížila náklady na dočasnú pracovnú neschopnosť (PN). Informoval o tom hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. "Priemerné percento dočasnej pracovnej neschopnosti v júli tohto roka dosiahlo najnižšiu hranicu za posledné roky, a to 2,98 %," uviedol. V rovnakom období vlaňajška pritom percento dočasnej PN podľa neho predstavovalo 3,49 %, v júli 2011 to bolo 3,31 %. Kým v júli minulého roka vynaložila poisťovňa na dávky pri dočasnej PN 21,3 mil. eur, v júli tohto roku to bolo 19,7 mil. eur.

"Okrem sezónneho vplyvu sa o zníženie dočasnej PN zaslúžila systematická kontrola Sociálnej poisťovne, keď uvedenom období skontrolovala 40 371 dočasnej PN, z toho 2 812 ošetrujúci lekári na podnet posudkových lekárov Sociálnej poisťovne ukončili," uviedol Višváder. V súčasnosti podľa neho trvá priemerná dočasná PN na Slovensku 57,13 dní, pričom denne maróduje 74 699 osôb. Najčastejšie sa tak deje na východe Slovenska, v okresoch Michalovce, Sobrance a Stropkov, najmenej často v bratislavských okresoch.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.