Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

SOZ ďalej rokuje s regionálnymi nemocnicami o platoch

Kategória: Spravodajstvo

Sestry by už v nemocniciach združených v Asociácii nemocníc Slovenska nemali mať delené úväzky.

BRATISLAVA 10. februára (SITA) - Rokovania o navyšovaní tarifných platov zamestnancov v malých a stredných nemocniciach pokračujú. Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ) požaduje nárast miezd o 5 percent od 1. apríla, Asociácia nemocníc Slovenska (ANS), v ktorej sú zdravotnícke zariadenia združené, zatiaľ definitívne stanovisko nezaujala. Ako uviedol prezident ANS Marián Petko, musia poznať názory jednotlivých členov a ich možnosti. Asociácia v súčasnosti združuje 60 nemocníc. "Hľadáme riešenie, aby došlo k určitej úprave, zatiaľ nemáme jednoznačné stanovisko nemocníc, či požiadavka SOZ je reálna, vidím to niekde medzi dvoma až piatimi percentami," skonštatoval Petko. Riaditelia nemocníc podľa neho deklarovali, že majú záujem zvýšiť platy zamestnancov. Otázne zatiaľ zostáva, o koľko.

Predseda SOZ Anton Szalay očakáva, že asociácia sa k ich návrhu vyjadrí v najbližších dvoch týždňoch. Navyšovanie sa má týkať všetkých pracovníkov v zdravotníckych zaradeniach s výnimkou lekárov, ktorým sa platy upravovali od začiatku roka. Ide tak o 90 % pracovníkov nemocníc. Szalay predpokladá, že ich požiadavky by mohli byť naplnené, ešte v uplynulom roku totiž navrhovali 15-percentné navýšenie. "Mimo iného požadujeme aj garanciu zachovania platov sestrám a pôrodným asistentkám na úrovni celého úväzku, čiže žiadne delené úväzky na ošetrovateľstvo a administratívnu činnosť," uviedol Szalay. Podľa prezidenta ANS v tomto smere už odborárom vyšli v ústrety a sestry od začiatku roka nie sú v delených úväzkoch. 

Obe strany by sa mali dohodnúť do konca marca, kedy končí kolektívna zmluva. Odborári ju navrhli predĺžiť dodatkom, s čím asociácia súhlasila. SOZ však počíta s tým, že návrh novej kolektívnej zmluvy pripraví v najbližších mesiacoch. "Chceli by sme ku koncu prvého polroka spracovať nové návrhy kolektívnej zmluvy, s tým, že v súčasnosti sme sa obrátili na naše základné organizácie, čo by sa malo zakotviť v nových kolektívnych zmluvách pre ďalšie obdobie," dodal predseda SOZ. 

Odborárom sa podarilo nateraz dohodnúť aspoň s veľkými štátnymi nemocnicami, ktoré s účinnosťou od polovice januára navýšili platy zamestnancom o 4 %.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.