Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

SOZ žiada zákon o odmeňovaní pre všetkých zdravotníkov

Kategória: Spravodajstvo

Zdravotnícke odbory označujú osobitné zákony pre každú profesiu za nesystémové.

Správa "ZDRAVOTNÍCTVO: SOZ žiada zákon o odmeňovaní pre všetkých zdravotníkov" doplnená v štvrtom odseku o reakciu Ministerstva zdravotníctva SR.

BRATISLAVA 20. júna (SITA) - Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ) žiada od ministerstva zdravotníctva zákon, ktorý by stanovil odmeňovanie pre všetkých pracovníkov v zdravotníctve. Po štvrtkovom rokovaní o tom informoval výkonný výbor SOZ. "Na všetkých rokovaniach s vedením rezortu venovaných tejto problematike sme spoločne s komorami fyzioterapeutov a medicínsko-technických pracovníkov požadovali zrovnoprávnenie odmeňovania zamestnancov v zdravotníckych zariadeniach prijatím nového zákona. Žiaľ, od septembra 2012 sme sa od ministerky zdravotníctva do dnešných dní nedopracovali ani k základným kontúram novej právnej normy," uviedli členovia výkonného výboru SOZ.

Odbory žiadajú urýchlenie prác na novom spoločnom zákone tak, aby nadobudol účinnosť od 1. januára 2014. "Zamestnanci sa právom dožadujú spravodlivej odmeny za svoju prácu a hlavne garancií vyplývajúcich zo zákona. Zastupujeme aj viac ako desať tisíc sestier a pôrodných asistentiek pre ktoré žiadame zachovanie súčasnej miery odmeňovania," skonštatoval výkonný výbor SOZ. Žiada tiež, aby sa zrušilo delenie úväzkov sestier a pôrodných asistentiek na ošetrovateľskú prax a administratívnu činnosť.

Rozhodnutie Ústavného súdu SR, ktorý za protiústavný označil zákon o odmeňovaní sestier, vzal výbor na vedomie. Tento zákon, rovnako ako aj novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorá stanovila odmeňovanie lekárov, označuje SOZ za nesystémové. "Práca v zdravotníctve je tímová práca a preto aj odmeňovanie musí byť riešené systémovým zákonom a nie nesystémovými krokmi, ktoré sa prijali v predchádzajúcom období," uzavrel SOZ.

Na návrh zákona si však budú musieť odbory ešte počkať. Ministerstvo zdravotníctva si chce najprv preštudovať odôvodnenie Ústavného súdu SR. "Akonáhle ho budeme mať, môžeme ho naštudovať a dať stanovisko, ako ďalej. Tak ako pre SOZ, aj pre nás je dôležité toto odôvodnenie, aby sme vedeli pripraviť legislatívu, ktorá nebude mať znaky protiústavnosti," uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ministerstva Zuzana Čižmáriková.

Rozhodnutie súdu SR však nepotešilo Lekárske odborové združenie (LOZ). "Sme sklamaní rozhodnutím ústavného súdu a jeho zdôvodnením, podľa ktorého hrozba odchodu sestier za lepšími pracovnými podmienkami sama osebe nemusí zakladať rozumný dôvod na to, aby ich postavenie - minimálne mzdové nároky, bolo v porovnaní s iným profesiami zvýhodnené," uviedol podpredseda LOZ Pavel Oravec. Týmto rozhodnutím podľa neho nie sú postihnuté primárne zdravotné sestry, ale predovšetkým slovenskí pacienti, pre ktorých to predstavuje ďalší signál zníženia kvality zdravotnej starostlivosti.

V sobotu zasadá snem Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek, na ktorom jej delegáti prijmú návrhy ďalšieho postupu. "Naše prvé kroky pravdepodobne povedú na ministerstvo zdravotníctva, pretože so súčasným stavom sa nemienime uspokojiť. Opäť sa potvrdilo, že na Slovensku ani početná skupina zdravotníckych pracovníkov slušným spôsobom nič nedosiahne. Cestou k úspechu sú v tejto republike podľa všetkého tvrdé a život ohrozujúce opatrenia," uviedli predstavitelia komory.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.