Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

SR mala v 2010 tretí najvyšší podiel výdavkov na lieky

Kategória: Spravodajstvo

Slovensko dalo z celkových výdavkov na zdravotníctvo viac ako 26 % na lieky. Vyšší podiel z krajín OECD mali už len Maďarsko a Mexiko.

BRATISLAVA 6. augusta (SITA) - Viac ako 26 % z celkových výdavkov na zdravotníctvo išlo v roku 2010 na lieky. V porovnaní s ostatnými krajinami Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) tak malo Slovensko tretí najvyšší podiel výdavkov na lieky hneď za Maďarskom a Mexikom. Dostalo sa výrazne nad priemer všetkých krajín OECD, ktorý sa pohybuje na úrovni 16, 6 %. Konštatuje to správa OECD Health Data 2012, zverejnená na webstránke organizácie, ktorá poskytuje informácie z roku 2010.

Naopak pod priemerom sa Slovensko oproti väčšine členských krajín OECD ocitlo vo výdavkoch na zdravotníctvo na jedného obyvateľa. SR dala v roku 2010 na hlavu 2 095 USD (1 692 eur), pričom priemer OECD bol 3 268 USD (2 640 eur). Menšie výdavky v prepočte na jedného obyvateľa mali zostávajúce krajiny Visegrádskej štvorky (Česko, Maďarsko i Poľsko). Za Slovenskom skončila aj Kórea, Čile, Estónsko, Mexiko i Turecko.

Pod priemerom OECD sa ocitlo SR aj v porovnávaní celkových výdavkov na zdravotníctvo. Tie v roku 2010 tvorili 9 % HDP Slovenskej republiky, čo predstavuje o 0,5 % menej ako bol priemer OECD. Najviac z podielu svojej ekonomiky dalo do zdravotníctva USA až 17,6 %. Z európskych krajín vedie Holandsko s 12 percentami, nasleduje Francúzsko a Nemecko 11,6 percentami. Zostávajúce tri krajiny V4 skončili v rebríčku opäť za Slovenskom.

Správa organizácie konštatuje aj to, že 64,5 % výdavkov na zdravotníctvo bolo financovaných z verejných zdrojov, čo je pod priemerom OECD o 7,7%.
(1 EUR = 1,2379 USD)

 

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.