Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

SR vyhrala arbitráž v spore s Achmeou, konštatuje MF

Kategória: Spravodajstvo

Achmea, vlastník zdravotnej poisťovne Union by mala zaplatiť Slovenskej republike právne náklady v celkovej výške viac ako milión eur.

BRATISLAVA 22. mája (SITA) - Arbitráž, ktorú inicioval vlastník zdravotnej poisťovne Union, holandská spoločnosť Achmea, pre zámer vlády zaviesť unitárny systém, skončila víťazstvom Slovenska. Informovalo o tom ministerstvo financií (MF)."Arbitrážny tribunál konštatoval, že koncept a implementácia verejného zdravotného poistenia je plne v rukách štátu. Zároveň uviedol, že tribunál nemá právo zasahovať do demokratického procesu suverénneho štátu a nemá právomoc rozhodovať o spore," uviedlo MF.

Achmea sa pustila do arbitrážneho konania so Slovenskom pre hroziace vyvlastnenie súkromných zdravotných poisťovní, ktoré slovenský kabinet pripúšťa ako jednu z možností pri zavádzaní jednej zdravotnej poisťovne. Spoločnosť to odôvodňovala tým, že vyvlastnenie nie je vo verejnom záujme, nepodlieha riadnemu zákonnému procesu a je diskriminačné. Achmea navyše tvrdila, že tento spôsob je v rozpore s dvojstrannou dohodou o investíciách. 

Rovnako tak holandská spoločnosť mala podľa MF namietať i to, že jej investície boli poškodené konaním 17 štátnych nemocníc pri rokovaní o zmluvách. Zdravotnícke zariadenia vypovedali koncom júna minulého roka Unionu zmluvy, neskôr sa s najmenšou poisťovňou dohodli. Podľa poisťovne však vypovedanie zmlúv a následné konanie nemocníc nebolo v súlade s právom. 

"Tribunál vo svojom rozhodnutí určil, že Achmea B.V. má zaplatiť Slovenskej republike právne náklady v celkovej výške 1,011 mil. eur ako aj všetky náklady tribunálu v celkovej výške cez 340 tis. eur," uviedol rezort financií.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.