Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

SS FBLR namieta kompetencie fyzioterapeutov vo vyhláške

Kategória: Spravodajstvo

Návrh novely vyhlášky ministerstva zdravotníctva priznáva fyzioterapeutom kompetencie, ktoré spadajú podľa Slovenskej spoločnosti fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie ako aj lekárskej komory či zamestnávateľov, pod lekárov.

BRATISLAVA 5. novembra (SITA) - Slovenská spoločnosť fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie (SS FBLR) nesúhlasí s praxou, ktorú fyzioterapeutom priznáva ministerstvo zdravotníctva v návrhu novelizovanej vyhlášky. Namietajú kompetencie, ktoré podľa nich prináležia len lekárom fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie (FBLR). Návrh predpokladá, že fyzioterapeuti by mali okrem iného aj odporúčať, riadiť a koordinovať komplexnú fyzioterapeutickú starostlivosť. Spoločnosť sa však odvoláva na to, že ide o lekárske výkony. "Zodpovednosť za diagnózu a liečbu prináleží výlučne lekárovi špecialistovi odboru FBLR," odvoláva sa v pripomienke SS FBLR na medzinárodné dokumenty.

Namieta aj to, že fyzioterapeuti by mali konať nielen na základe indikácie lekára FBLR ale aj radu ďalších špecialistov ako sú chirurgovia, ortopédi, urológovia či kardiológovia. Títo však podľa spoločnosti nie sú vzdelaní v potrebnom odbore. SS FBLR podotýka, že návrh je v rozpore ako s európskymi dokumentmi tak aj s rozhodnutím Súdneho dvora EÚ. Ministerstvom zdravotníctva navrhovaný predpis požaduje stiahnuť a prepracovať. 

Námietky v rovnakom duchu ako SS FBLR vzniesla i Slovenská lekárska komora. Aj podľa Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ), vyhláška pripisuje fyzioterapeutom činnosti, ktoré patria jednoznačne do kompetencie lekára. "Nepovažujeme za vhodné, aby lekárske kompetencie preberali zdravotnícki pracovníci - nelekári, v tomto prípade fyzioterapeuti. Správne určenie diagnózy a vyhodnotenie všetkých zdravotných rizík dostupnými diagnostickými metódami je možné iba lekárom," uvádza RÚZ. 

Rezort zdravotníctva odkázal, že v súčasnosti pripomienky vyhodnocuje. 

Návrh novely vyhlášky o rozsahu praxe v niektorých zdravotníckych povolaniach stanovuje rozsah praxe, ktorý vyjadruje kompetencie lekára, fyzioterapeuta a dentálnej hygieničky. "Cieľom návrhu vyhlášky je jednoznačným zadefinovaním kompetencií zdravotníckych pracovníkov predísť pochybeniam a zároveň zaistiť správnu klinickú prax zdravotníckych pracovníkov v jednotlivých zdravotníckych povolaniach vrátane poskytovania kvalitnej zdravotnej starostlivosti a zaistenia bezpečnosti pacienta," uvádza MZ v dôvodovej správe.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.