Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

ŠÚKL vlani posilnil štátny rozpočet o 2,8 mil. eur

Kategória: Spravodajstvo

Výdavky ŠÚKL dosiahli v minulom roku 3,8 mil. eur, príjmy úrad vyčíslil na 6,6 mil. eur.

BRATISLAVA 10. mája (SITA) - Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) prispel v uplynulom roku k posilneniu štátneho rozpočtu v príjmovej časti o takmer 2,8 mil. eur. Ako úrad konštatuje vo výročnej správe za rok 2012, podarilo sa mu to efektívnym riadením, ako aj úspornými opatreniami, a to i napriek obmedzenému rozpočtu.

Výška príjmov štátneho úradu za minulý rok dosiahla 6,6 milióna eur. Z toho najviac až 6,1 mil. eur utŕžil za registráciu liekov, zvyšok dostal za poskytnuté služby. Bežné výdavky ústavu predstavovali v minulom roku 3,8 mil. eur. Oproti predchádzajúcemu roku poklesli o 106 tis. eur. Najväčšia čiastka išla na mzdy, ktoré si vyžiadali vyše 1,6 mil. eur. V porovnaní s rokom 2011 je to o 7700 eur viac. Druhú najvyššiu sumu vynaložil vlani ŠÚKL na tovary a služby, za ktoré uhradil takmer 1,6 mil. eur. V tomto prípade sa mu podarilo medziročne skresať výdavky o 91 tis. eur. Ústav však konštatuje, že podstatnou mierou zaťažuje jeho rozpočet v rámci služieb likvidácia nespotrebovaných liekov, ktoré ľudia odovzdávajú do lekární. ŠÚKL pre nedostatok financií musel v druhom polroku 2012 pristúpiť k obmedzeniu zberu týchto liekov. "Značná časť odpadu z roku 2012 zostala však v lekárňach, pričom jeho likvidácia zaťaží rozpočet nasledujúceho roka," konštatuje ŠÚKL. Do nasledujúcich období bude ústav presúvať aj opravy a údržby. Pre nevyhovujúci stav je podľa neho ohrozená prevádzka kontrolných laboratórií v Žiline a v Topoľčanoch. Opravu si tiež bude vyžadovať stará časť hlavnej budovy v Bratislave. "V budúcom období bude taktiež nevyhnutné doplniť technické vybavenie laboratórií, na ktoré sú kladené stále prísnejšie kritériá, ktoré pre ŠÚKL vyplývajú z nariadení Európskeho úradu pre kvalitu liekov," uvádza ústav.

ŠÚKL nedostal vlani pridelené žiadne kapitálové výdavky. Situácia sa opakovala už druhý rok po sebe. Ústav konštatuje, že v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi jeho rozpočet klesá. „Táto situácia v kombinácii s inflačnými tendenciami a nárastom objemu prác, vyplývajúcich štátnemu ústavu z národných a európskych právnych predpisov, vytvára nežiaduce tlaky na financovanie," konštatuje ŠÚKL vo výročnej správe.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.