Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Súkromné ZP hradili vlani lieky celkovo za 220 mil. eur

Kategória: Spravodajstvo

Zdravotné poisťovne Dôvera i Union zaznamenali medziročný pokles počtu predpísaných balení liekov.

BRATISLAVA 28. apríla (SITA) - Súkromné zdravotné poisťovne (ZP) Dôvera a Union uhradili v uplynulom roku za lieky celkovo 220,3 mil. eur. Obe pritom zaznamenali medziročný pokles v počte predpísaných balení liekov. Vyplýva to údajov, ktoré poskytli agentúre SITA. Zmluvní lekári zdravotnej poisťovne Dôvera predpísali vlani 19,3 miliónov balení liekov v celkovej hodnote 204,3 mil. eur. Poisťovňa z tejto sumy hradila 170,3 mil. eur. Oproti predchádzajúcemu roku poklesol počet predpísaných balení o 735 tisíc, a tým aj celková suma za ne o takmer 22 mil. eur. Náklady na lieky sa tak znížili aj samotnej poisťovni, a to o 16,6 mil. eur. Dôvera eviduje ako najčastejšie diagnózy, na ktoré boli predpisované lieky, choroby srdca, vysoký krvný tlak, poruchy metabolizmu, bolesti chrbta či cukrovku.

Zdravotná poisťovňa Union uhradila v minulom roku svojim klientom 8,5 mil. balení prepísaných liekov a to v objeme 50 mil. eur. "Zmluvní lekári Union ZP predpísali lieky celkovo vo finančnom objeme vyše 58 miliónov eur za rok 2012," uviedla manažérka odboru externej komunikácie Union z.p. Veronika Hauswaldová. V porovnaní s rokom 2011 eviduje za minulý rok najmenšia zdravotná poisťovňa šesťpercentný pokles v počte predpísaných balení. Na druhej strane jej však medziročne narástli výdavky na ne, a to o 2,6 mil. eur. Medzi najčastejšie ochorenia, ktoré trápili klientov Unionu, patrili vysoký krvný tlak, astma, cukrovka či choroby srdca a poruchy metabolizmu.

O nákladoch na lieky informovala pred časom aj štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa. Tá zaznamenala medziročný pokles nákladov na lieky o 5,21 percenta. Kým roku 2011 poisťovňa uhradila svojim klientom lieky v objeme 824 mil. eur, v uplynulom roku to bolo 781 mil. eur.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.