Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Takmer pätina Slovákov už darovala krv alebo krvnú plazmu

Kategória: Spravodajstvo

Darcom krvi alebo krvnej plazmy je na Slovensku 18,4 percent obyvateľstva, z toho jedna pätina ju daruje pravidelne.

Bratislava 21. júna (TASR) - Darcom krvi alebo krvnej plazmy je na Slovensku 18,4 percent obyvateľstva, z toho jedna pätina ju daruje pravidelne. Ďalšia asi pätina ľudí takýto krok plánuje. Ukázal to omnibusový májový prieskum spoločnosti GfK na vzorke 1000 respondentov vo veku 18 až 79 rokov.
      Pravidelne daruje krv alebo krvnú plazmu jedna pätina ľudí, z toho 55 percent sú mladí ľudia vo veku 18 až 39 rokov. Častejšie tak majú robiť muži. Za posledný pol rok darovalo krv alebo krvnú plazmu 17,3 percent opýtaných, za posledných päť rokov takmer jedna pätina respondentov.
      "Hlavným dôvodom na darovanie krvi alebo krvnej plazmy je u obyvateľov Slovenska až v 88 percentách vôľa pomáhať iným ľuďom a 15,7 percenta ľudí ju daruje na základe osobnej skúsenosti, ktorú mali so záchranou vlastného života či zdravia," uviedla Sandra Katrincová z GfK Slovakia.
      Ľudia, ktorí krv nezvyknú darovať, majú na to dôvody ako obavy z odberu krvi (40 percent) či strach z injekčnej striekačky (18,8 percent). Veľkú skupinu "nedarcov" tvoria ľudia so zdravotnými problémami, ktorí krv darovať nemôžu (37 percent).
      Krv môže darovať každý zdravý človek vo veku 18 až 60 rokov, pri pravidelnom darovaní až do veku 65 rokov. Darcovia nesmú vážiť menej ako 50 kíl, nesmú sa liečiť na žiadne chronické ochorenie, žena nesmie mať menštruáciu a nesmie byť po pôrode. Deň pred darovaním by sa nemal piť alkohol a človek by sa nemal vystavovať ani zvýšenej fyzickej záťaži. Za najvzácnejších darcov sa považujú tí s negatívnym Rh faktorom krvi, ktorý má len 15 percent ľudí.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.