Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Termíny vydávania elektronických preukazov poistenca sa posunú

Kategória: Spravodajstvo

 Termíny v rámci elektronizácie zdravotníctva sa posunú.

Bratislava 28. apríla (TASR) - Termíny v rámci elektronizácie zdravotníctva sa posunú. Prezident SR Andrej Kiska podpísal novelu zákona o zdravotnom poistení z dielne ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nom. Smer-SD), o ktorej poslanci rokovali v zrýchlenom režime. Plénum ju odobrilo v stredu 27. apríla, ešte v ten deň ju podpísala aj hlava štátu, informovala prezidentská kancelária.
      Termín vydávania preukazu poistenca s elektronickým čipom sa tak posunie o rok. Podľa súčasnej legislatívy majú zdravotné poisťovne povinnosť zaslať nové preukazy ľuďom do konca tohto roka. Po novom to bude do decembra 2017. Novela zmení aj dátum povinnosti vytvárania a zasielania elektronických zdravotných záznamov do elektronickej zdravotnej knižky osoby z konca tohto roka na koniec budúceho.
      Dôvodom je prehodnotenie stratégie pokračovania eHealthu. "Na základe odporúčania z kontroly Najvyššieho kontrolného úradu a z dôvodu nedostatočného vlastného financovania vydávania týchto preukazov poistenca a časovej tiesni pri možnom financovaní zo štrukturálnych fondov Európskej únie je potrebné legislatívne odsunúť termín vydávania preukazu poistenca s elektronickým čipom a povinnosť vytvárania a zasielania elektronických zdravotných záznamov do elektronickej zdravotnej knižky," vysvetľuje ministerstvo.
      Drucker posúva termíny napriek tomu, že jeho rezortný predchodca Viliam Čislák (nominant Smeru-SD) začiatkom tohto roka deklaroval, že eHealth má už vyvinuté potrebné aplikácie a zabezpečenú infraštruktúru. Začali sa doň pripájať prví poskytovatelia a pribúdať mali ďalší. "NCZI začalo v spolupráci s ministerstvom už vydávať elektronické preukazy zdravotníckym pracovníkom, ktoré im umožnia pracovať s eHealthom," povedal vtedy pre TASR vtedajší hovorca rezortu Peter Bubla.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.