Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Transformačný zákon má zásadné medzery, tvrdí Novotný

Kategória: Spravodajstvo

Novotný namieta, že v návrhu zákona nie je napríklad dostatočne definovaný verejný záujem.

BRATISLAVA 27. augusta (SITA) - Návrh transformačného zákona potrebný pre zavedenie jednej zdravotnej poisťovne má podľa poslanca NR SR za SDKÚ-DS Viliama Novotného tri zásadné medzery. Poslanec tvrdí, že návrh zákona videl. Namieta, že v legislatíve nie je dostatočne vysvetlený verejný záujem. "Tento verejný záujem je vo vyvlastňovacom zákone zadefinovaný neobyčajne vágne, asi spôsobom, že verejný záujem je to, čo vláda schváli ako verejný záujem," uviedol Novotný.

Ako poslanec pokračoval, ďalší problém legislatívy spočíva v tom, že je až druhá v poradí. V návrhu sa podľa jeho slov má totiž písať, že transformačný zákon bude fungovať až vtedy, keď bude platiť zákon, ktorý zadefinuje jednu zdravotnú poisťovňu. "Dokonca, keď taký zákon nebude, tak to, čo sa udeje podľa vyvlastňovacieho zákona, nebude platiť," povedal Novotný. To je podľa neho dôkaz, že vláda nič nemá.

Ako tretí problém zákona Novotný označil fakt, že vychádzajúc z dôvodovej správy nebude mať dopad na rozpočet a na podnikateľské prostredie. Podľa Novotného sa tak doteraz nevie, ako vlastne bude jedna zdravotná poisťovňa vyzerať, ako bude fungovať a ako bude pristupovať k poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

"Zaujímavosťou tohto zákona je, že ako bol napísaný, tak sa aj stratil v útrobách ministerstva financií," vyhlásil poslanec. Narážal na to, že legislatíva nebola zatiaľ posunutá na medzirezortné pripomienkovanie. "Transformačný zákon je zákon až vtedy, ak prejde pripomienkovým konaním, vládou, následne parlamentom a podpíše ho prezident," uviedla hovorkyňa MZ Zuzana Čižmáriková. "Žiadny z týchto procesov ešte nie je uzavretý, čiže transformačný zákon je len ako pracovná verzia, ktorá prešla gremiálnou poradou ministerstva zdravotníctva," povedala Čižmáriková.

Ako pokračovala, nevie, či poslanec videl reálnu verziu zákona. Ministerstvo opätovne opakuje, že v prípade zákona je dôležité, aby bol pripravený dobre a nie rýchlo. Zákon, ktorý má definovať jednu zdravotnú poisťovňu označila za kačicu.

Novotný vyzval premiéra Roberta Fica a jeho vládu, aby upustila od projektu jednej zdravotnej poisťovne a začala sa venovať tomu, čomu sa venovať má, a to riešeniu reálnych problémov pacientov a zdravotníkov.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.