Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

U kardiológov evidovali cez 500 tis. pacientov

Kategória: Spravodajstvo

V minulom roku kardiológovia prijali do svojej starostlivosti takmer 98 tisíc nových pacientov.

BRATISLAVA 8. decembra (SITA) - V starostlivosti kardiologických ambulancií bolo v uplynulom roku viac ako pol milióna ľudí. Najväčšiu časť z nich, až 158 tisíc tvorili pacienti vo veku 45 až 64 rokov. Srdcovo cievne ochorenia trápili aj 154 tisíc detí a mladých ľudí vo veku od 0 do 24 rokov, ktoré sa tak stali druhou najpočetnejšou sledovanou skupinou v kardiologických ambulanciách. Vyplýva to z údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), ktoré zverejnilo na svojej webstránke.

V minulom roku kardiológovia prijali do svojej starostlivosti takmer 98 tisíc nových pacientov. V 47 percentách prípadov išlo o ľudí vo veku 25 až 64 rokov. U osôb do 45 rokov, ktorým bolo zistené srdcovo cievne ochorenie prvýkrát v živote, prevládali hypertenzné choroby a poruchy srdcového rytmu. Spolu s vekom narastal aj počet ochorení srdca. Ako uvádza NCZI v správe, v kategórii 45 až 64 ročných je počet sledovaných osôb s novozistenou ischemickou chorobou srdca takmer päťnásobne vyšší ako vo veku 25 až 44 rokov. 

Kardiologické ordinácie vlani evidovali cez milión návštev. "Z hľadiska regionálneho rozdelenia boli pacientmi najviac navštevované zdravotnícke zariadenia Bratislavského (19 %) a Košického kraja (18 %), na čo má vplyv prítomnosť vyšších špecializovaných zdravotníckych zariadení poskytujúcich zdravotnú starostlivosť pre širšie územie SR, nielen pre územie príslušného kraja," konštatuje NCZI. 

Centrum vychádzalo pri štatistike z údajov 225 kardiologických ambulancií a 69 ambulancií pediatrickej kardiológie.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.