Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

ÚDZD dal poistencom a platiteľom pokuty za 456 tis. eur

Kategória: Spravodajstvo

Do konca minulého roka dlžníci uhradili takmer 54 percent z celkovej sumy.

BRATISLAVA 22. apríla (SITA) - Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) uložil v uplynulom roku poistencom a platiteľom poistného pokuty vo výške 456 tis. eur. Do konca vlaňajška dlžníci uhradili 245 tis. eur, čo predstavuje takmer 54 percent. Vyplýva to zo správy o činnosti ÚDZS za rok 2012.

Poistenci si pokuty vyslúžili najčastejšie pre nesplnenie oznamovacích povinností voči zdravotným poisťovniam či za nevrátenie preukazu pri zmene zdravotnej poisťovne. Platitelia poistného zase v mnohých prípadoch neuhrádzali preddavky na zdravotné poistenie včas a v správnej výške. Úrad uzatvoril s dlžníkmi 30 dohôd o splátkach v objeme cez sedem tisíc eur z čoho do konca minulého roka bolo uhradených 5 577 eur. ÚDZS evidoval celkovo 58 žiadostí o odpustenie dlhu. "Ku koncu roka 2012 bolo uzavretých 13 dohôd o odpustení dlhu, na celkovú sumu vo výške 1 540 eur," uvádza ÚDZS v správe.

Celková výška pokút vrátene tých, ktoré úrad uložil i poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a zdravotným poisťovniam, dosiahla v uplynulom roku viac ako 605 tis. eur. Dlžníci si do konca roka 2012 splnili svoje záväzky v objeme 432 tisíc eur. Ako ďalej v správe ÚDZS informoval, návrhov na vykonanie exekúcie za minulý rok bolo celkovo 8305 v objeme 741 tis. eur. Dohromady bolo vlani vymožených 2893 pokút v celkovej sume 245 tis. eur. Tieto však boli aj z návrhov na vykonanie exekúcie, ktoré boli podané v rokoch 2007 až 2012.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.