Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

ÚDZS by mala pribudnúť úloha arbitra

Kategória: Spravodajstvo

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou bude môcť vstupovať do sporov medzi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a zdravotnými poisťovňami.

Správa rozšírená o stanovisko analytika INEKO Dušana Zachara v štvrtom odseku.

BRATISLAVA 21. augusta (SITA) - Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) pribudne nová funkcia a to konkréte v oblasti nákupu zdravotnej starostlivosti. Úrad by mal po novom pôsobiť aj ako arbiter v zmluvných vzťahoch medzi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a zdravotnými poisťovňami. Vyplýva to so stratégie ÚDZS na najbližšie roky. Podľa Milana Michaliča z ÚDZS ide o návrh, na ktorom sa ešte len začína pracovať. "Pri súčasnom znení legislatívy má úrad obmedzené kompetencie, kedy nemôže priamo vstupovať do zmluvných vzťahov, ktoré sa riadia Obchodným zákonníkom," povedal Michalič. Nový návrh by tak mal legislatívne vymedziť, aké kompetencie bude mať úrad pri riešení napríklad opakujúcich sa sporov, ktoré vznikajú pri uzatváraní či predlžovaní zmlúv medzi zdravotnými poisťovňami a poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.

"Úrad má na základe vyžiadania množstvo podkladov od zdravotných poisťovní a z nich robí analýzy zmluvných vzťahov a cien, ktoré možno zobjektivizovať a využiť pri riešení vzniknutých sporov," uviedol Michalič. Ako pokračoval, nakoľko ide o čerstvý návrh, akú finančnú efektívnosť prinesie, zatiaľ nemožno odhadnúť.

Dnes má ÚDZS na základe zákona o zdravotných poisťovniach a dohľade nad zdravotnou starostlivosťou len kompetenciu sledovať, či boli naplnené kritériá zmluvných vzťahov.

Podľa analytika INEKO Dušana Zachara rolu efektívneho arbitra pri sporoch medzi zdravotnými poisťovňami a poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti by mohol zohrať len slovenský regulačný orgán nezávislý a profesionálny ako v niektorých vyspelých štátoch. "Keďže však súčasný Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou nespĺňa dostatočne tieto kritériá, navyše ostatnou novelou mu bola ešte väčšmi obmedzená nezávislosť, nová rozhodovacia právomoc úradu by ešte viac posilnila konflikt záujmov štátu v zdravotníctve," povedal pre agentúru SITA Zachar. Ako pokračoval, v prípade zneužitia tejto právomoci a silného vplyvu štátu by na to mohli najviac doplatiť súkromní poskytovatelia a poisťovne.

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.