Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

ÚDZS rozbieha informačnú kampaň k DRG

Kategória: Spravodajstvo

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý zavedenie DRG systému zastrešuje, vypísal začiatkom júna dve ponuky na prieskum trhu. Obstarať chce 500 plagátov a 3000 informačných brožúr, ktoré rozdistribuuje všetkým nemocniciam a ústavom na Slovensku, ako aj zdravotným poisťovniam. V druhom prípade hľadá organizátora troch konferencií na prezentáciu projektu Vzdelávanie užívateľov systému DRG.

BRATISLAVA 4. júna (SITA) - Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) štartuje informačnú a vzdelávaciu kampaň k novému systému financovania poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. DRG systém, ktorý zavádza platbu za skupiny diagnóz s podobnou klinickou a ekonomickou náročnosťou, začne fungovať od 1. januára 2013 na úrovni vykazovania a zberu dát, prvé reálne platby po novom sa dajú očakávať najskôr od začiatku roka 2014. ÚDZS, ktorý zavedenie DRG systému zastrešuje, vypísal začiatkom júna dve ponuky na prieskum trhu. Obstarať chce 500 plagátov a 3000 informačných brožúr, ktoré rozdistribuuje všetkým nemocniciam a ústavom na Slovensku, ako aj zdravotným poisťovniam. Cena zákazky, vrátane distribúcie, nemá presiahnuť 9999 eur bez DPH. V druhom prípade hľadá úrad organizátora troch konferencií na prezentáciu projektu Vzdelávanie užívateľov systému DRG, ktoré sa uskutočnia v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach. Počíta s účasťou 200 osôb, sála musí disponovať dataprojektorom, plátnom, ozvučením a počítačom. Na každého účastníka majú pripadnúť dva obložené chlebíčky a dve štrúdle. Organizáciu podujatia zabezpečia štyri hostesky, konečná cena, vrátane posielania pozvánok, podobne ako v prvom prípade nemá prekročiť 9999 eur bez DPH. Peniaze sa uhradia z eurofondov.

Po zavedení DRG systému volajú na Slovensku všetci účastníci trhu, SR je jedinou krajinou Európskej únie, ktorá DRG systém nemá zavedený. V súčasnosti sa stanovuje výška úhrady za hospitalizačný prípad dohodou medzi poskytovateľom a poisťovňou. Ako pripočítateľné položky sú hradené lieky a zdravotnícky materiál, samostatne sú uhrádzané spoločné vyšetrovacie a liečebné zložky. Takýto spôsob úhrad nerozlišuje medicínsko-ekonomickú náročnosť, diagnosticko-liečebný proces, nezohľadňuje diagnózu, vedľajšie diagnózy ani prípadné komplikácie, dĺžku hospitalizácie, vek, pohlavie a závažnosť zdravotného stavu. Tento úhradový mechanizmus je podľa úradu netransparentný, málo spravodlivý, nesystematický a hlavne nevytvára dostatočný tlak na efektívny manažment zdravotnej starostlivosti. "DRG systém zavedie do financovania nemocníc transparentnosť, spravodlivosť a objektívnosť. Prvýkrát sa zistí, ktorá nemocnica (oddelenie) v akej klinickej a ekonomickej náročnosti má pacientov, ktorým poskytuje zdravotnú starostlivosť. Keďže systém si vyžaduje dôsledné oboznámenie sa s ním (najmä vykazovaním), veľmi dôležité je najmä zabezpečenie dôsledného vzdelávania. Na to úrad samozrejme myslí a je na masívne vzdelávanie užívateľov DRG aj pripravený," uvádza ÚDZS.

Školiť sa bude viac ako tritisíc osôb, úrad na to z eurofondov dostal vyše šesť miliónov eur. Zavedenie DRG systému má nemocnice motivovať k väčšej efektívnosti, ale aj k ich reštrukturalizácii. Zdravotné poisťovne získajú priestor pre transparentnejšie alokovanie zdrojov, ako aj pre objektívnejšiu nákupnú politiku a ľahšie porovnávanie jednotlivých nemocníc. Samotným pacientom DRG systém nepriamo prinesie zlepšenie podmienok pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti.

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.