Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

ÚDZS v minulom roku vzrástli výdavky aj príjmy

Kategória: Spravodajstvo

 

 

 

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou čerpal v minulom roku o 900 tis. eur viac ako rok predtým. Jeho príjmy za vlaňajšok vzrástli oproti roku 2011 o 2,3 mil. eur.

 

 

 

BRATISLAVA 21. apríla (SITA) - Výdavky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) medziročne vzrástli o viac ako 900 tis. eur. V uplynulom roku úrad vyčerpal 15,4 mil. eur, z toho bežné výdavky tvorili 14,6 mil. eur a kapitálové cez 788 tis. eur. Úradu pritom štát na výdavky rozpočtoval o 1,5 mil. eur viac ako nakoniec vyčerpal. Vyplýva to z výročnej správy o hospodárení ÚDZS za rok 2012, ktorou sa bude zaoberať vláda.

V rámci bežných výdavkov vzrástli úradu oproti roku 2011 náklady na mzdy o 233 tisíc eur a dosiahli tak sumu cez 7 mil. eur. ÚDZS konštatuje, že napriek redukcii počtu zamestnancov, úsporu na mzdách nepocítil, nakoľko na základe zákona musel zvýšiť mzdy lekárom. Zvýšené výdavky v mzdovej oblasti si vyžiadalo aj vyplatenie odstupného a odchodného. Výdavky úradu vzrástli aj na tovary a služby, a to o 124 tis. eur, za ktoré uhradil cez 5 mil. eur. "V čerpaní sa premietli hlavne realizované opatrenia uplatňované pri zefektívnených a transparentných postupoch verejného obstarávania tovarov a služieb," uvádza ÚDZS.

V rámci kapitálových výdavkov úrad investoval najväčšiu čiastku do projektovej a prípravnej dokumentácie systému DRG (skupiny súvisiacich diagnóz), na ktorý smerovalo 595 tis. eur. ÚDZS zároveň nakúpil prístroje za 53 tis. eur. Peniaze použil aj na nákup vozidiel, na ktoré išlo 28,9 tis. eur, či na rekonštrukciu súdnolekárskeho a patologickoanatomického pracoviska (SLaPA) v Bratislave vo výške 84 tis. eur. Kapitálové výdavky boli v minulom roku o 482 tis. eur vyššie ako rok predtým. V oblasti príjmov si úrad vlani oproti roku 2011 polepšil o viac ako 2,3 mil. eur, keď za minulý rok vykázal sumu 34,6 mil. eur. Štát úradu pritom na rok 2012 rozpočtoval príjmy približne o 2,3 mil. eur nižšie. "Vyššie príjmy spôsobil vyšší zostatok finančných prostriedkov z predchádzajúcich rokov a vyššie príjmy z transferov a grantov," konštatuje ÚDZS v správe. Celkovo z transferov a grantov úrad vlani získal 16, 2 mil. eur čo je oproti predchádzajúcemu roku o 1,1 mil. eur viac. Z predchádzajúcich rokov ÚDZS zostalo na účte zase 17, 8 mil. eur. Vlastnou činnosťou si zarobil o 107 tis. eur menej ako v roku 2011. Kým vlani na administratívnych poplatkoch a z činnosti SLaPA pracovísk zinkasoval 593 tis. eur, rok predtým to bolo 699 tis. eur. Úrad pripisuje tento pokles legislatívnym zmenám, ktoré podľa neho za posledné roky znižujú jeho ročné príjmy rádovo o 400 tis. eur.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.