Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

ÚDZS vlani uznal 228 pochybení v starostlivosti

Kategória: Spravodajstvo

Celkovo Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vyriešil v uplynulom roku 1 005 podnetov.

BRATISLAVA 12. apríla (SITA) - Úrad pred dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) vyriešil v uplynulom roku 1 005 podnetov týkajúcich sa poskytnutej zdravotnej starostlivosti. Podľa hovorkyne úradu Sone Valášikovej ako opodstatnené vyhodnotil 228 z nich. Oproti roku 2011 sa počet podnetov o pár desiatok síce zvýšil, ich opodstatnenosť však bola vlani o čosi nižšia. Za posledných päť rokov riešil úrad najmenej podnetov v roku 2008 a to 929.

Najčastejšími pochybeniami podľa slov Valášikovej boli v minulom roku nevykonanie všetkých zdravotných výkonov a diagnostických postupov na správne určenie choroby, či to, že nebola zabezpečená včasná a účinná liečba. Práve pre tieto pochybenia udelil ÚDZS vlani aj najvyššiu sankciu. "V roku 2012 Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou uložil najvyššiu pokutu Fakultnej nemocnici Trnava vo výške 9 950 eur," uviedla Valášiková.

Úrad koná nie voči samotným zdravotníkom, ktorí pochybili, ale voči ich zamestnávateľom, a teda voči poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. "Pokiaľ sa potvrdí nesprávne poskytovaná zdravotná starostlivosť, úrad môže uložiť poskytovateľovi sankciu v zmysle zákona. Sú to buď opatrenia na odstránenie zistených nedostatkov a ich následkov alebo pokuta," dodala Valášiková.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.