Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

UNB operovala viac, vlani urobila cez 54 tis. zákrokov

Kategória: Spravodajstvo

Viac operácií znamenalo pre Univerzitnú nemocnicu Bratislava aj viac peňazí od zdravotných poisťovní. Nemocnica hovorí o najlepšom hospodárskom výsledku za posledné štyri roky.

BRATISLAVA 17. februára (SITA) - Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) nasadila uplynulý rok vyššie tempo, počty operovaných pacientov dosiahli doterajšie maximá. Historicky najvyššie čísla eviduje i pri hospitalizáciách a ambulantných vyšetreniach. Pre UNB to znamenalo aj viac financií od zdravotných poisťovní, čo ako podotýka jej hovorkyňa Petra Stano Maťašovská, pozitívne vplýva na hospodársky výsledok nemocnice. Ten má byť podľa zdravotníckeho zariadenia najlepším za posledné štyri roky. UNB konštatuje, že sa jej podarilo medziročne znížiť stratu o viac ako 44 percent. Definitívne bude hospodársky výsledok podľa Stano Maťašovskej zverejnený po uzavretí finančného roka, vrátane podpisu dohôd a vysporiadaní záväzkov.

V najväčšej slovenskej nemocnici urobili vlani viac ako 54 tisíc operácií, čo je medziročne viac o 3 300. Čísla rástli aj v prípade hospitalizácií. Ich počet v minulom roku stúpol na 99 100, čo je pre zdravotnícke zariadenie taktiež doterajšie maximum. Oproti roku 2012 ide o štvortisícový nárast. UNB zároveň pokorila miliónovú hranicu ambulantných vyšetrení, ktorých bolo medziročne o 12 tisíc viac. Stúpol aj počet výkonov urobených v ambulanciách, oproti roku 2012 o 40 tisíc, vlani tak presiahol hranicu dva milióny. 

"Tieto výsledky sme dosiahli efektívnejšou organizáciou práce, lepším využitím prevádzkových možností a úspešnými rokovaniami so zdravotnými poisťovňami pri uzatváraní zmlúv," dodal riaditeľ UNB Miroslav Bdžoch. Podľa Stano Maťašovskej vďaka vyššiemu výkonu skrátili v niektorých prípadoch čakacie lehoty na operácie až o 50 percent a zvýšili príjem zo zdravotných poisťovní o 14 %.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.