Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Úrady verejného zdravotníctva pod ESO spadať nebudú

Kategória: Spravodajstvo

Ministerka zdravotníctva garantuje výšku úspor, aká sa očakáva od reformy. Šetriť sa má na mzdách, tovaroch i službách.

BRATISLAVA 29. januára (SITA) - Regionálne úrady verejného zdravotníctva nakoniec nebudú spadať pod reformu verejnej správy ESO, ktorá je v gescii ministerstva vnútra. I naďalej zostanú v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva (MZ). Šetrenie sa im však nevyhne. "Ich aktivity sú špecifické, v takom rozsahu ich nevykonáva žiadna ďalšia inštitúcia, pričom výrazným spôsobom ovplyvňujú verejné zdravie, ako aj chod celého verejného zdravotníctva na Slovensku," zdôvodnila hovorkyňa MZ Martina Lidinská, prečo sa šéfovia rezortov zdravotníctva a vnútra Zuzana Zvolenská a Robert Kaliňák rozhodli ponechať úrady pod MZ.

Zvolenská však garantuje výšku úspor, ktorá sa očakáva od reformy. MZ aktuálne rokuje s rezortom financií o zmene štruktúry príjmov a výdavkov, s dôrazom na prehodnotenie úspory na mzdách. Tie sa majú dotknúť najmä administratívnych pracovníkov, nakoľko sa počíta so zlučovaním obslužných činností. "Ďalšie peniaze sa ušetria znížením výdavkov na tovary a služby, MZ SR plánuje aj zvyšovať príjmy, či odpredávať prebytočný majetok regionálnych úradov," uviedla Lidinská. Racionalizácia úradov by mala priniesť úsporu 6 mil. eur. 

Zvolenská diskutuje aj s jej ďalším kolegom, ministrom pôdohospodárstva Ľubomírom Jahnátkom, a to na tému efektívnejšieho vykonávania činností, ktoré niekedy súbežne robia úrady verejného zdravotníctva a Štátna veterinárna a potravinová správa.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.