Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Úrazové dávky zo SP nie je možné priznať pri bežných letných úrazoch

Kategória: Spravodajstvo

Úrazové dávky zo Sociálnej poisťovne (SP) nie je možné priznať pri bežných letných úrazoch.

Bratislava 6. augusta (TASR)-  Nárok na ne môže vzniknúť len v prípade pracovného úrazu alebo choroby z povolania. SP o tom informuje na svojej oficiálnej stránke.
      V období letných prázdnin, keď zvyčajne pribúda nehôd pri športe alebo pri turistike a podobných aktivitách, sa SP stretáva s otázkami poistencov, či majú pri takomto úraze nárok na úrazové dávky. „Nie je to možné, ak sú nemocensky poistení a spĺňajú aj ďalšie zákonné podmienky na priznanie dávky ako napríklad potvrdená práceneschopnosť, potrebné obdobie nemocenského poistenia, môže im z SP vzniknúť jedine nárok na nemocenskú dávku, ktorá sa v prípade závažného ochorenia vypláca maximálne 52 týždňov," konštatuje poisťovňa.
      Po tejto ročnej lehote môže ešte vzniknúť nárok na invalidný dôchodok. Stane sa tak však až vtedy, ak je zdravotný stav poistenca naďalej z medicínskeho hľadiska vážny a zároveň musí poistenec splniť aj podmienku potrebného obdobia dôchodkového poistenia.
      Úrazové dávky sa oblasti bežných úrazov netýkajú. Možno si ich uplatniť iba v komerčných poisťovniach, ak v nich má občan uzatvorené príslušné úrazové poistenie.
      Podľa zákona o sociálnom poistení je úrazové poistenie povinné poistenie zamestnávateľa, ktoré ho má ochraňovať pred rizikom ekonomickej záťaže pre prípad jeho zodpovednosti za poškodenie zdravia alebo úmrtia v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania jeho zamestnancom. Na rozdiel od nemocenského poistenia a dôchodkového poistenia je tak povinné úrazové poistenie viazané na zamestnávateľa. Vždy sa pritom zisťujú okolnosti pracovného úrazu alebo choroby z povolania, ktoré zamestnávateľ musí potvrdiť, pričom sa môže sčasti alebo aj celkom zbaviť zodpovednosti za úraz, respektíve chorobu z povolania, uzatvára Sociálna poisťovňa.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.