Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

ÚS SR pozastavil účinnosť zákona o platoch sestier

Kategória: Spravodajstvo

ÚS SR pozastavil účinnosť zákona o platoch sestier rozšírená o reakciu prezidentky Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Márie Lévyovej v posledných dvoch odsekoch.

KOŠICE 11. júla (SITA) – Ústavný súd (ÚS) SR dnes dočasne pozastavil účinnosť zákona o zvýšení platov sestier. Vyhovel tak žiadosti Generálnej prokuratúry (GP), ktorá žiadala o preskúmanie ústavnosti zákona o minimálnych mzdových nárokov sestier a pôrodných asistentiek a pozastavenie účinnosti zákona. Informovala o tom dnes hovorkyňa ÚS Anna Pančurová. Ústavný súd podnet GP, ktorá ho podala 25. júna, prijal na ďalšie konanie a účinnosť zákona pozastavil, kým nerozhodne vo veci.

Generálna prokuratúra podala žiadosť na podnet Slovenskej lekárskej komory, ktorá sa týmto spôsobom snažila zabrániť účinnosti zákona. V odôvodnení GP uvádza, že dôvodom na preskúmanie ústavnosti je nesystémovosť zvyšovania miezd iba vybraným zdravotníckym pracovníkom, a na strane druhej aj materiálna stránka veci – chýbajúce finančne krytie tohto zákona.

Nová právna úprava mala priniesť sestrám a pôrodným asistentkám zvýšenie platov od apríla, no niektoré nemocnice a súkromní lekári zákon začali obchádzať znižovaním pracovných úväzkov sestier a ich preradením z kategórie zdravotníckych pracovníkov do administratívy.

Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Mária Lévyová ostala zaskočená rýchlosťou, akou Ústavný súd SR rozhodol. So žiadosťou o pomoc už komora oslovila medzinárodné organizácie a samy podajú podnet na Generálnu prokuratúru SR. Pripravuje tiež právne analýzy.

Aké kroky prijme odborové združenie sestier, Lévyová zatiaľ nevedela konkretizovať. Podľa nej o ďalšom postupe rozhodnú regionálne štruktúry. „Sama seba sa pýtam, či sme nemali pristúpiť k tvrdším krokom," povedala pre agentúru SITA Lévyová.

 

 

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.