Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

V auguste sa očakáva výpadok lieku pre onkopacientov

Kategória: Spravodajstvo

Liek Roferon od spoločnosti Roche má byť nedostupný od konca augusta. Znovu by sa mal objaviť v poslednom štvrťroku 2013.

BRATISLAVA 6. augusta (SITA) - Na prelome mesiacov august a september sa očakáva výpadok lieku Roferon- A 3 a Roferon- A 9 (naplnené injekčné striekačky) určeného na liečbu niektorých onkologických ochorení či hepatitídy. Pre pacientov by mal byť opätovne dostupný v poslednom štvrťroku 2013. Štátny ústav pre kontrolu liečiv o tom informovala generálna riaditeľka Roche Slovensko Beáta Bellová. V súčasnosti je liek stále dostupný. Spoločnosť však odporúča lekárom, aby pri pacientoch, ktorí ešte liečbu Roferonom A nezačali, zvážili alternatívnu možnosť ako napríklad chemoterapeutické režimy či režimy, ktoré obsahujú monoklonové protilátky.

Dôvodom výpadku je skutočnosť, že Roche presunula výrobu spomínaného lieku do nového výrobného závodu vo Švajčiarsku. V súčasnosti očakáva schválenie závodu regulačnými autoritami. "Napriek tomu, že spoločnosť Roche zabezpečila zásoby lieku na preklenutie prechodného obdobia, ukazuje sa, že tieto zásoby nebudú dostatočné na to, aby plne pokryli dopyt na európskom trhu do obdobia schválenia nového výrobného závodu," uvádza v správe Bellová.

Roferon A sa na Slovensku používa na liečbu niektorých nádorov krvi či iných foriem nádorov, ako je karcinóm renálnych buniek či malígny melanóm a hepatitídy B a hepatitídy C.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.