Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

V Humennom otvorili pôrodnicu novej generácie

Kategória: Spravodajstvo

V nemocnici v Humennom dnes uviedli do života zrekonštruované priestory pôrodnice.

Humenné 22. júla (TASR) - V nemocnici v Humennom dnes uviedli do života zrekonštruované priestory pôrodnice. V rámci projektu, ktorý si vyžiadal investíciu vo výške 145.000 eur, sa okrem stavebnej časti financoval aj nákup novej medicínskej techniky.
      "Základom sú tri nové pôrodné izby, ktoré nahrádzajú tradičné pôrodné sály. Mamičkám poskytnú maximálne súkromie pri pôrode v intímnom prostredí, kam nebude mať okrem manžela či inej sprevádzajúcej osoby, lekára a sestry prístup nik iný," povedal hovorca nemocnice Tomáš Kráľ zo spoločnosti Svet zdravia.
      Izby budú využívať všetky rodičky bez príplatku. "Na tomto mieste nastávajúce mamičky strávia približne osem až desať hodín, čiže celý pôrod od prvej pôrodnej fázy až po záverečnú popôrodnú fázu. Po celý čas môžu mať pri sebe blízkeho človeka, ktorý bude poskytovať rodičke nepretržitú fyzickú či citovú podporu," doplnil Kráľ. 
      Nové pôrodné izby majú moderný interiér. Disponujú monitorovacími zdravotníckymi prístrojmi, polohovateľným pôrodným lôžkom, audio systémom s upokojujúcou hudbou, počítačom, telefónom, wifi pripojením na internet, detskou postieľkou, rozkladacím kreslom pre sprevádzajúcu osobu a samostatným sociálnym zariadením so sprchou.
      Pôrodnica novej generácie v Humennom je prvou v rámci siete nemocníc Sveta zdravia. Kopíruje aktuálny trend, kedy sa pôrodné izby približujú domácemu prostrediu a rodinnej atmosfére. "Ten štandard je podobný tomu, ktorý som zažila pri pôrode v Spojených štátoch. Žena v čase pôrodu ocení istú intimitu či súkromie a tieto priestory to naozaj poskytujú," podotkla 38-ročná mamička, ktorá sa čoskoro chystá rodiť v Humennom.
      "Pokoj, teplo, čistota, útulnosť, prívetivá atmosféra, to sú základné atribúty úspešného fyziologického pôrodu," uviedol na margo nových izieb primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia nemocnice Rastislav Buhaj. Dodal, že prvé deti tu prídu na svet najskôr na budúci týždeň. Z ďalších výhod spomenul priestrannosť pôrodných izieb a ich umiestnenie v blízkosti operačných sál, kde zvyknú realizovať cisárske rezy pri rizikovej gravidite či iných komplikáciách. 
      V humenskej nemocnie majú ročne vyše 600 pôrodov. "Verím, že ich počet stúpne aspoň na 700. Našou ambíciou je dať humenskej pôrodnici nadregionálny charakter," skonštatoval primár Buhaj. V jej priestoroch zrekonštruujú o nejaký čas aj pôvodné pôrodné sály, informoval riaditeľ nemocnice Marián Béreš. "V priebehu budúceho roka ich prebudujeme na nadštandardné izby pre sprievody či mamičky po pôrodoch."

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.