Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

V košickej UNLP otvorili nový urgentný príjem

Kategória: Spravodajstvo

Celkové náklady na vybudovanie nového urgentného príjmu dosiahli 26,6 milióna, pričom na prístrojové vybavenie použili 6,5 milióna.

KOŠICE 19. mája (SITA) - Nový pavilón urgentného príjmu otvorili oficiálne v pondelok v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach v areáli na Rastislavovej ulici. Nová budova urgentného príjmu stála takmer 26,5 milióna eur, z toho 6,5 milióna eur sa použilo na prístrojové vybavenie. Podstatná časť prostriedkov bola z nenávratného finančného príspevku z európskych fondov.

Ako uviedol riaditeľ nemocnice Ladislav Rosocha, táto veľká investícia významne zmení kvalitu poskytovania zdravotníckych služieb obyvateľstvu nielen Košického kraja. "Som potešený a presvedčený, že otvorením urgentného príjmu prispievame k skvalitňovaniu zdravotnej starostlivosti. Rýchla a kvalitná zdravotná pomoc je totiž prvou a základnou pomocou, ktorá zachraňuje životy v tých najkomplikovanejších a najvážnejších situáciách,“ povedal Rosocha. 

Výstavba šesťposchodového moderného pavilónu urgentného príjmu s operačnými sálami a pristávacou plochou pre vrtuľník začala vo februári 2012. Vo februári 2013 bol dobudovaný hlavný vstup do chirurgického monobloku, ktorý zároveň slúži aj ako vstup do nového urgentného príjmu pre peších. 

Pod strechou nového urgentného pavilónu sú traumatologické ambulancie aj lôžková časť kliniky úrazovej chirurgie, pracoviská kliniky rádiodiagnostiky a nukleárnej medicíny, oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny a operačný trakt. 
V suteréne budovy je technické zázemie, na prízemí sú situované urgentné ambulancie, moderný CT prístroj, röntgenové a ultrazvukové pracovisko. Je tu nainštalovaný aj najmodernejší CT prístroj na Slovensku. Okrem klasických, základných CT vyšetrení je ním možné zrealizovať aj vyšetrenie srdca a všetkých ciev, ako aj rôzne virtuálne vyšetrenia i perfúzie. Týmto moderným CT prístrojom je možné vyšetrovať pacientov s váhou do 227 kg. Na prvom a druhom poschodí sú lôžkové oddelenia kliniky úrazovej chirurgie. Štyri operačné sály sú umiestnené pod heliportom. 

Nový urgent má spolu 114 lôžok. Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny má 14 lôžok a jednotka intenzívnej starostlivosti 10 lôžok. Všetky pacientske izby majú vlastné hygienické zariadenia a na každom podlaží je kúpeľňa pre imobilných.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.