Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

V mnohých mestách SR si ľudia v piatok môžu dať zmerať tlak či cholesterol

Kategória: Spravodajstvo

Srdcové choroby a cievna mozgová príhoda sú stále najčastejšou príčinou smrti vo svete i na Slovensku.

Bratislava 25. septembra (TASR) - Srdcové choroby a cievna mozgová príhoda sú stále najčastejšou príčinou smrti vo svete i na Slovensku. Zlepšovať tento alarmujúci stav sa snaží Slovenská nadácia srdca, ktorá spolu s partnermi už po ôsmy raz organizuje kampaň MOST - Mesiac O Srdcových Témach.
      Cieľom kampane je vzdelávať občanov a informovať ich, ako sa dá predchádzať kardiovaskulárnym rizikám. Neoddeliteľnou súčasťou tejto kampane a jej vyvrcholením je Deň srdca. V posledný septembrový piatok (26. 9.) budú obyvatelia v desiatkach miest na Slovensku stretávať v uliciach študentské hliadky zdravia, ktoré záujemcov nasmerujú k tzv. meracím miestam. Odborný zdravotnícky personál v nich bude verejnosti poskytovať bezplatné merania tlaku krvi, hladiny cholesterolu, či iných rizikových faktorov. Ponúknu obyvateľom aj poradenstvo z oblasti prevencie a zdravého životného štýlu.
      "Pripravených je vyše 170 meracích miest v 67 mestách na Slovensku - zapojili sa všetky regionálne pobočky Úradu verejného zdravotníctva, viaceré školy, vyše 100 lekární, Slovenský Červený kríž," uviedol predseda správnej rady Slovenskej nadácie srdca Ján Murín. Ako dodal, okrem týchto meracích miest nadácia opäť spoločne so železnicami vypravia Vlaky zdravia na trase Bratislava - Žilina - Košice a späť, v ktorých cestujúci budú môcť absolvovať expresné zdravotné prehliadky.
      Tradíciu Svetového dňa srdca založila Svetová federácia srdca v roku 2000, aby ľudí na celom svete informovala o tom, že srdcové choroby a cievna mozgová príhoda sú najčastejšou príčinou smrti a každý rok im podľahne vyše 17 miliónov ľudí. Svetovým dňom srdca je 29. september. Federácia so svojimi členmi zdôrazňuje fakt, že aspoň 80 percentám predčasných úmrtí spôsobených srdcovými chorobami alebo cievnymi mozgovými príhodami by sa dalo predísť, ak by boli pod kontrolou hlavné rizikové faktory - fajčenie, nezdravé stravovanie a nedostatok fyzickej aktivity. Je nevyhnutné, aby ľudia pochopili, že musia sami prevziať zodpovednosť za zdravie svojho srdca.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.