Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

V štátnych nemocniciach sa budú valorizovať platy o 4%

Kategória: Spravodajstvo

Valorizácia sa nedotkne tých zamestnancov, ktorým bola mzda v uplynulých dvoch rokoch zvýšená na základe osobitných zákonov.

BRATISLAVA 13. januára (SITA) - Zamestnancom 24 koncových a špecializovaných nemocníc sa od polovice januára budú valorizovať mzdy. Ako informoval predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ) Anton Szalay, s Asociáciou štátnych nemocníc sa dohodli na valorizácii základnej zložky mzdy, dosiahnutej zamestnancom k 30. septembru 2013 o 4 percentá. Navyšovať sa bude od 15. januára toho roka. Dohoda je obsiahnutá v dodatku ku kolektívnej zmluve vyššieho stupňa (KZVS) z roku 2012.

"Valorizácia sa nedotkne tých zamestnancov, ktorých mzda bola v rokoch 2012 a 2013 zvýšená na základe osobitných zákonov, upravujúcich odmeňovanie lekárov, zubných lekárov, sestier a pôrodných asistentiek," vysvetlil Szalay. Za dôležité považuje v rámci dohody i to, že zamestnávatelia garantujú úroveň minimálnych mzdových nárokov sestier a pôrodných asistentiek dosiahnutú ku koncu uplynulého roka. 

SOZ dlhodobo zastáva názor, že v zdravotníctve ide o tímovú prácu všetkých profesií, a preto nie je možné žiadnu skupinu zvýhodniť na úkor ostatných. Podľa Szalaya bolo cieľom vyjednávačov zmierniť neopodstatnené rozdiely v odmeňovaní medzi zamestnancami jednotlivých profesií v univerzitných, fakultných a špecializovaných zdravotníckych zariadeniach. 
"Máme eminentný záujem, aby o pacientov v našich nemocniciach bolo stopercentne postarané, aby dostávali zdravotnú starostlivosť aj ďalšie služby v potrebnej kvalite, preto je táto informácia o zvyšovaní platov pozitívna a verím, že nie posledná“, konštatovala ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská. Ako dodala, podpis dodatku je pozitívnym signálom, nakoľko profesie, ktorých sa zvýšenie týka, sú pre každodenný chod nemocníc nenahraditeľné a potrebné. Podľa údajov rezortu v roku 2012 zarábali iní zdravotnícki pracovníci vo fakultných a univerzitných nemocniciach v priemere 783 eur, sestry a pôrodné asistentky si na výplatných páskach našli v priemere 1 016 eur a lekári zarábali priemerne 2 500 eur. 

KZVS má platnosť do konca apríla toho roka. Odborári sa chcú pustiť do ďalšieho vyjednávania po tom, čo pripravia nový návrh kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa na nastávajúce obdobie.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.