Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Včasná diagnostika pomáha pri liečbe zeleného zákalu, ktorý môže vyústiť do slepoty

Kategória: Spravodajstvo Autor/i: Ministerstvo zdravotníctva SR

Včasná a správna diagnostika zeleného zákalu – glaukómu, ktorý je druhou najčastejšou príčinou slepoty, pomáha znížiť riziko tohto ochorenia a zachovať kvalitu života pacienta. Práve na potrebu takýchto vyšetrení každoročne upozorňuje Svetový týždeň glaukómu, ktorý tento rok pripadá na 12. až 18. marca 2023, a Slovenská glaukómová spoločnosť pri tejto príležitosti ponúka bezplatné meranie vnútroočného tlaku pre verejnosť. 

Včasná a správna diagnostika je pri každom ochorení kľúčová - obzvlášť pri ochoreniach, ako je aj glaukóm, kde je možné včas zasiahnuť a nastaviť cielenú liečbu, aby nevyústilo až do slepoty. Tak je možné  v čo najväčšej miere prispieť k zachovaniu čo najvyššej kvality života pacienta,“ uviedla štátna tajomníčka Lenka Dunajová-Družkovská. 
 
„Slovenská glaukómová spoločnosť sa svojimi aktivitami každoročne hlási k výzvam Svetového týždňa glaukómu. Organizuje  bezplatné meranie tlaku v rôznych mestách SR, či prednášky pre študentov, pedagógov a seniorov. Tiež vydáva bulletin pre odbornú verejnosť. Odmenou za vynaloženú aktivitu je zistenie, že čoraz väčšia časť populácie rozumie pojmu glaukóm a svojou aktívnou účasťou prispieva k včasnému záchytu tohto ochorenia. Zachovať kvalitu života pacienta s glaukómom možno včasnou a správnou diagnostikou zo strany  lekára, v neposlednom rade však aj dodržaním doporučenej liečby zo strany pacienta,“ zdôraznila prezidentka Slovenskej glaukómovej spoločnosti Mária Praženicová. 
 
Zelený zákal, v medicínskej terminológii glaukóm, patrí medzi ochorenia oka spojené s poškodením zrakového nervu. Je spojený so zhoršeným periférnym videním a pri neskorom odhalení, neskorej a nedostatočnej liečbe môže viesť až k slepote. Výskyt glaukómu v našej populácii dospelých nad 40 rokov je asi dve percentá. Vyskytuje sa však už aj u detí a novorodencov. 
 
Väčšinou ide o pomaly postupujúce ochorenie bez výraznejších príznakov. Spája sa so zvýšeným vnútroočným tlakom, ktorý však pacient nemusí vôbec zaznamenať. Preto je pre včasné odhalenie veľmi dôležité práve meranie vnútroočného tlaku. Pacienti, ktorých toto ochorenie postihne, však môžu pociťovať aj nenápadné príznaky ako mierne bolesti hlavy, pobolievanie očí, bolesť „za očami,“ únavu očí. Vyskytuje sa aj akútna forma glaukómu, kedy pacient vyhľadá lekára s bolesťami hlavy, očí, začervenaním očí, či poklesom videnia. 
 
Riziko vzniku glaukómu je napríklad u ľudí nad 40 rokov, pri krátkozrakosti alebo ďalekozrakosti nad 4 dioptrie, ochorení ciev, nízkom krvnom tlaku, migrénach, poraneniach oka, či častých zápaloch očí alebo fajčení. 
Pri bežnom vyšetrení môže očný lekár zistiť určité príznaky, ktoré môžu viesť k podozreniu na toto ochorenie. Na určenie diagnózy glaukómu je však potrebné kompletné očné vyšetrenie. U pacientov s podozrením na glaukóm je okrem zmerania vnútroočného tlaku potrebné vyšetriť aj zrakový nerv, zorné pole pomocou perimetrického vyšetrenia a ďalšie špecializované vyšetrenia. 
 
Glaukóm je ochorenie, ktoré sa nedá vyliečiť úplne. Liečbou je však možné spomaliť progresiu ochorenia a predísť následkom, ktoré pacientovi zhoršia zrakové funkcie, a tým aj kvalitu života. 

Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.