Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Vláda: Dočasnú odbornú stáž by mohli vykonávať všetky zdravotnícke povolania

Kategória: Spravodajstvo Autor/i: TASR

Bratislava 16. marca (TASR) - Dočasnú odbornú stáž by mohli vykonávať všetky zdravotnícke povolania, nielen lekári, sestry a pôrodné asistentky, prichádzajúce zo zahraničia. Zároveň sa má rozšíriť možnosť vykonávať odbornú stáž okrem nemocníc aj v ambulantnom sektore. Má to umožniť tzv. lex Ukrajina, ktorým sa mení aj zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti.

 "Z dôvodu potreby posilnenia zdravotníckeho personálu sa zjednodušuje prístup k výkonu zdravotníckeho povolania pre záujemcov vykonávajúcich zdravotnícke povolanie v rámci EÚ," uvádza sa v materiáli. Podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) by sa mali zrýchliť lehoty uznávania vzdelania a zjednodušiť sa má aj predkladanie niektorých dokladov.
Počas vyhlásenej mimoriadnej situácie v súvislosti s dianím na Ukrajine by zároveň utečenci, ktorí sa chcú zamestnať na Slovensku, mohli svoju bezúhonnosť či kvalifikačné predpoklady preukázať čestným vyhlásením. Bezúhonnosť je jednou z podmienok vykonávania pracovnej činnosti pedagogického a odborného zamestnanca. Podľa Lengvarského bude mať zamestnanec 18 mesiacov na to, aby patričné dokumenty dodal a odbornosť mu uznali.  
"Okrem čestného vyhlásenia bude musieť zamestnávateľ vyžadovať aj predloženie psychologického posudku o psychickej spôsobilosti, ktorý nemôže byť starší ako jeden rok," uvádza sa v materiáli.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.