Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Všeobecní lekári na odporúčanie špecialistu predpísali vlani 6,2 mil. receptov

Kategória: Spravodajstvo Autor/i: TASR

Bratislava 20. januára (TASR) - Všeobecní lekári predpísali na odporúčanie špecialistov v minulom roku 6.214.546 receptov na lieky. V roku 2020 ich bolo 6.992.481. Vyplýva to z dát, ktoré TASR poskytli všetky tri zdravotné poisťovne.

Podľa dát Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) na odporúčanie špecialistom vydali všeobecní lekári v roku 2020 celkom 5.026.777 receptov na lieky. V roku 2021 to bolo celkom 4.386.499 predpisov.
      Z údajov zdravotnej poisťovne Dôvera vyplýva, že v roku 2021 predpísali všeobecní lekári na základe odporúčania špecialistu 1.456.000 receptov. Rok predtým takto obvodní lekári predpísali 1.578.000 receptov.
      Zdravotná poisťovňa Union uvádza, že v minulom roku všeobecní lekári na odporúčanie lekárov predpísali 372.047 receptov, rok predtým to bolo 387.704.
      Nové pravidlá predpisovania liekov, ktoré priniesla novela zákona o lieku, presadili poslanci Národnej rady (NR) SR za klub OĽANO Eva Horváthová, Marek Šefčík a Marek Krajčí. Zdôvodňovali to požiadavkou všeobecných lekárov a tým, že tzv. delegovaná preskripcia administratívne extrémne preťažuje ambulancie všeobecných lekárov a zbytočne sa zvyšuje ich návštevnosť.
      Zmenu kritizujú viacerí predstavitelia odborných lekárskych spoločností a hlavní odborníci z Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. Vyzvali šéfa rezortu Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO), aby pozastavil účinnosť novely a inicioval diskusiu dotknutých strán.
      Poslankyňa Horváthová po štvrtkovom rokovaní zainteresovaných strán avizovala, že problémy v súvislosti so zmenou predpisovania liekov má riešiť platforma, v ktorej budú predstavitelia odborných lekárskych spoločností. Návrhy riešení by podľa prezidentky Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska Moniky Paluškovej mali byť vypracované do pondelka (24. 1).


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.