Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Všeobecní lekári sú prestarnutí, treba mladých

Kategória: Spravodajstvo

Asociácia súkromných lekárov SR podporuje zavedenie rezidenčného programu, všeobecní lekári by však podľa nej mali mať aj viac zaplatených kompetencií

DONOVALY 20. októbra (SITA) - Veková štruktúra všeobecných lekárov pre dospelých na Slovensku je kritická, z ich celkového počtu 2 200 má vyše 1 000 viac ako 65 rokov a aj ostatní sú blízko dôchodkového veku. Upozornila na to na sobotňajšom valnom zhromaždení Asociácia súkromných lekárov SR (ASL SR) s tým, že je najvyšší čas konať a začať vychovávať mladých všeobecných lekárov a motivovať medikov, aby si vybrali túto prax. "Súčasné ministerstvo zdravotníctva začalo realizovať takýto program výchovy, takzvaný rezidenčný program, ktorý má našu výraznú podporu. Zároveň však upozorňujeme na potrebu komplexného riešenia tohto problému. Je potrebné riešiť rozšírenie kompetencií budúcich všeobecných lekárov, ako aj ich prístrojového vybavenia," uvádza ASL vo vyhlásení zo sobotňajšieho zhromaždenia.

Ako na tlačovej besede po valnom zhromaždení uviedol prezident ASL SR Ladislav Pásztor, kritická je situácia najmä na vidieku, kde odchádzajúcich všeobecných lekárov nemá kto nahradiť. Pokiaľ však zarobia menej, než majú garantované lekári v nemocnici, nikto na vidiek nepôjde. Vysvetlil, že pripravovaný rezidenčný program má s podporou štátu zabezpečiť trojročnú prípravu absolventa medicíny na prax vo všeobecnom lekárstve. Získavať mladých medikov pre tento odbor však podľa ASL SR treba aj rozšírením kompetencií všeobecných lekárov a malo by byť povinnosťou zdravotných poisťovní to zazmluvniť a zaplatiť. "Je dôležité, aby všeobecní lekári mohli pre pacientov viac robiť a mali tieto výkony aj zaplatené. Aby mohli vypláchnuť ušný maz, natočiť EKG, zašiť drobnú ranu," uviedol Pásztor s tým, že špecialisti by mali riešiť závažnejšie stavy. Riešiť problematiku vysokého vekového priemeru všeobecných lekárov pre dospelých má podľa asociácie aj zabezpečenie ich uvoľňovania zo svojich praxí na základe ohodnotenia, predaja a kúpy týchto praxí mladými lekármi.

ASL SR na valnom zhromaždení vyjadrila aj nesúhlas so zníženou platbou poistného za poistencov štátu v návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok. "Pri takomto výpadku neštátne ambulancie nebudú mať dostatok peňazí na rozvoj a už vôbec nie na zvýšenie miezd svojim zamestnancom," uviedol Pásztor. Už tradične asociácia žiada aj skrátenie ordinačného času lekárskej služby prvej pomoci do 22:00 namiesto do 7:00, ako je to v súčasnosti.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.