Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Všeobecní lekári volajú po väčších kompetenciách

Kategória: Spravodajstvo

Všeobecní lekári pre dospelých si vedia predstaviť, že by u svojich pacientov ošetrovali preležaniny, či robili výplach ušného mazu.

BRATISLAVA 12. novembra (SITA) - Všeobecní lekári pre dospelých volajú po väčších kompetenciách. Ako tvrdia, odbremenili by tak svojich kolegov špecialistov, ako i pacientov, ktorí by pri jednoduchých vyšetreniach nemuseli navštíviť preplnené špecializované ambulancie. Ako priblížil viceprezident Asociácie súkromných lekárov (ASL) pre Všeobecné lekárstvo pre dospelých (VLD) Dušan Lipták, išlo by napríklad o ošetrenia malých rezných rán, kožných hnisavých ochorení, preležanín či výplach ušného mazu. Pacient by mohol podľa predstáv ASL absolvovať u obvodného lekára aj ambulantný monitoring INR či CRP vyšetrenie, ktoré odhaľuje bakteriálny zápal. Podľa Liptáka ide o jednoduché základné vyšetrenia, na ktoré sú všeobecní lekári vyškolení.

"Tie základné ďalšie vyšetrenia, ktoré by sme mohli robiť na ambulancii, ako CRP, INR a ďalšie, by umožnili viac času lekárom špecializovanej ambulantnej starostlivosti, ktorí by sa mohli viac venovať pacientovi a urobiť diagnostiku a neboli by také čakacie lehoty u odborných lekárov," uviedol Lipták. Nepripúšťa, že posilnením kompetencií by sa na druhej strane zaplnili ordinácie všeobecných lekárov. Tvrdí, že výkony, ktoré požadujú, trvajú len pár minút. 

Viac kompetencií by do ambulancií všeobecných lekárov prinieslo aj väčší balík peňazí, nakoľko by podľa Liptáka mali byť hradené nad rámec kapitačnej platby. Tá v súčasnosti predstavuje v priemere 2,2 eura mesačne na pacienta. Platby nad rámec kapitácie podľa neho pomôžu zvýšiť aj úroveň medicíny, keďže lekár, ktorý bude chcieť zarobiť viac, bude musieť aj viac pracovať. V zvyšovaní samotnej kapitácie cestu nevidí, podľa neho to lekára nemotivuje. "Ak máme obvody, kde je od dvetisíc do tritisíc poistencov, a ak povieme, že bude mať priemernú kapitáciu 2,5 eura, tak nemusí robiť medicínu," skonštatoval. 

Pediatri sú na druhej strane so svojimi kompetenciami spokojní, ďalšie nepožadujú. Ako skonštatoval viceprezident ASL pre Všeobecné lekárstvo pre deti a dorast Mário Moro, kompetencie majú relatívne veľké a stačia im na bežnú prácu. Na druhej strane pripomína, že v pediatrii sú široko stanovené preventívne prehliadky, ktoré dostatočne zamestnávajú lekárov. "Myslím si, že u nás v pediatrii v podstate tie kompetencie viac menej nie sú také, že by sme ich potrebovali nejako buď rozširovať, alebo zužovať," zhodnotil Moro. 

Ministerstvo zdravotníctva SR má podľa hovorkyne Zuzany Čižmárikovej ambíciu posilniť kompetencie všeobecných lekárov systematickými krokmi, ktoré už dlhodobo pripravuje. "V posledných týždňoch už s logistickou a odbornou prípravou finišuje, takže rozšírenie prvých plánovaných kompetencií všeobecných lekárov je možné očakávať budúci rok," uviedla Čižmáriková.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.