Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

VšZP a Dôvera možné zmeny v poplatkoch rešpektujú, Union hovorí o nesystémovosti

Kategória: Spravodajstvo

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) a súkromná Dôvera rešpektujú návrh na vrátanie desiatich eur, zaplatených na urgente, tehotným ženám.

Bratislava 30. januára (TASR) -  Súkromná Union ZP to označila za nesystémový krok.
      "Administrácia spojená s tým však bude drahšia ako samotný poplatok," upozornil PR špecialista Dôvery Matej Štepianský s tým, že poisťovňa nepovažuje za správne, že musí byť novelizovaný zákon, ktorý "ešte ani poriadne nevstúpil do platnosti".
      VšZP nechce dopredu hovoriť, do akej miery sa tento návrh dotkne práce revíznych lekárov. "Bude to možné posúdiť až po jej aplikácii do praxe," uviedla hovorkyňa VšZP Viktória Vasilenková.
      "Zbytočne to zaťažuje ako pacienta, tak i poisťovne," vysvetlila hovorkyňa Union ZP Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Lepšou alternatívou by podľa nej bolo, aby sa od vyberania poplatkov u tehotných upustilo úplne. Union ZP trvá na tom, že poisťovni neprislúcha uhrádzať sumu desiatich eur, nakoľko tento poplatok už vybrala nemocnica. "A tá by ho mala pacientovi aj vrátiť," zdôraznila hovorkyňa.
      Tehotné ženy by mali dostať možnosť pýtať si desaťeurový poplatok zaplatený na urgente v nemocnici späť od svojej zdravotnej poisťovne. A to pri akejkoľvek zmene zdravotného stavu súvisiaceho s tehotenstvom a pôrodom s tým, že poisťovne im to za spomenutých podmienok musia preplatiť. Takýto návrh v utorok odobrili poslanci v parlamentnom zdravotníckom výbore, zmeny musia ešte schváliť poslanci v pléne.
      Gravidné pacientky si budú môcť desať eur pýtať v lehote do 15 dní od poskytnutia ústavnej zdravotnej pohotovosti, k žiadosti treba doklad o uhradení poplatku. Splatnosť úhrady má byť najneskôr do 90 dní od doručenia žiadosti.
      Nová desaťeurová výška poplatku na urgentoch v nemocniciach platí od novembra minulého roka, dovtedy sa platili dve eurá. Takýto poplatok má odradiť pacientov, ktorí by chceli zneužívať systém. Úhrada sa nemá týkať chorých, ktorí potrebujú neodkladnú zdravotnú starostlivosť.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.