Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

VšZP čaká na dofinancovanie zdravotníctva, nemocniciam platí formou preddavku

Kategória: Spravodajstvo

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) platby nemocniciam nateraz nezníži, poskytne ich však formou preddavku na posledný štvrťrok.

Bratislava 27. júla (TASR) – Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) platby nemocniciam nateraz nezníži, poskytne ich však formou preddavku na posledný štvrťrok. Takýto krok zvolila pre to, lebo do zdravotníctva stále neprišli sľúbené peniaze, ktoré by kompenzovali úhrady za zvýšené náklady nemocníc na platy lekárov a zdravotníkov.
      "Ak by z nejakého dôvodu nedošlo k dodatočnému dofinancovaniu systému, vrátila by sa nám aspoň časť finančných prostriedkov, ktoré sme nemocniciam poskytli," uviedla pre TASR Alena Michalicová z VšZP. Poisťovňa nemocniciam navýšila platby na začiatku tohto roka, deklarovanú kompenzáciu nákladov očakávala k prvému júlu 2015.
      Najväčšia zdravotná poisťovňa však takýto scenár nepredpokladá, na uvedenú kompenzáciu stále čaká. Peniaze by do systému mali prísť cez zvýšenú úhradu za poistencov štátu. "Mala by byť vo výške 4,46 percenta, čo predstavuje pre systém zdravotného poistenia navýšenie o 86 miliónov eur ročne," uviedla Michalicová.
      Na potrebu dodatočných peňazí v zdravotníctve dlhodobo poukazuje Asociácia nemocníc Slovenska (ANS), ktorá združuje desiatky malých a stredných nemocníc. Ak v systéme do jesene peniaze nebudú, nemocnice môžu podľa asociácie skončiť v platobnej neschopnosti.
      "VšZP na rokovaní deklarovala, že ak k 1.10.2015 nebudú navýšené zdroje pre zdravotné poisťovne na pokrytie zákonného zvýšenia miezd, VšZP zníži vo štvrtom kvartáli platby pre zariadenia združené v ANS o sumu zodpovedajúcu navýšeniu na dva kvartály 2015, čo by spôsobilo platobnú neschopnosť nemocníc a riziko nevyplatenia miezd zamestnancom," informovala ANS. O situácii chcú zástupcovia asociácie hovoriť s ministrom zdravotníctva Viliamom Čislákom a šéfom parlamentného výboru pre zdravotníctvo Richardom Rašim.
      Ministerstvo zdravotníctva v súčasnosti rokuje s ministerstvom financií o rozpustení rezervy 50 miliónov eur. "Peniaze určite budú," povedal hovorca rezortu Peter Bubla. Minister je podľa jeho slov pripravený s nemocnicami rokovať. "Tak ako v prípade všetkých našich stavovských či profesných združení platí, že keď príde požiadavka, sme pripravení sadnúť si za spoločný rokovací stôl," doplnil.
      Vyše 60 neštátnych nemocníc, ktoré združuje ANS, potrebuje v tomto roku približne 20 miliónov eur na to, aby vykryli náklady spojené s tohtoročným zákonným zvýšením platov lekárov a zvýšením minimálnej mzdy pre všetkých pracovníkov. Upozorňujú na to od vlaňajšieho októbra.
      ANS nedávno odhadla, že tento rok bude v zdravotníctve chýbať 240 miliónov eur. Pokiaľ štát nedofinancuje zdravotníctvo, má byť situácia podobná aj na budúci rok. Pri zvýšení minimálnej mzdy na 400 eur má byť výpadok vyšší o ďalších 40 miliónov eur.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.