Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

VšZP chce nové kritéria pre zazmluvňovanie špecialistov

Kategória: Spravodajstvo

Jedným z kritérií, ktoré bude Všeobecná zdravotná poisťovňa zohľadňovať, sú aj ordinačné hodiny.

BRATISLAVA 17. decembra (SITA) - Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) bude v nadchádzajúcom roku zavádzať nové kritériá pre zazmluvňovanie nových lekárov špecialistov. Zmeny plánuje aj pri objednávaní zdravotnej starostlivosti. Novinky pripravuje k prvému aprílu 2014. Ako uviedol generálny riaditeľ VšZP Marcel Forai, lekár, ktorý splní ich kritériá, si bude môcť nárokovať zmluvu. Zverejnené budú na webstránke poisťovne, predchádzať im však bude diskusia s odbornými spoločnosťami, ktorá by mala začať v januári budúceho roka.

Jedným z nových kritérií, ktoré plánuje poisťovňa zohľadňovať, budú i ordinačné hodiny ambulancií. Reflektuje tak na svoje predchádzajúce zistenia. Ako Forai uviedol, napríklad v bratislavskom kraji mali zazmluvnených 27 endokrinológov, ale rozsahom ich ordinačných hodín akoby v skutočnosti robili len 24 z nich. "Naozaj teraz chceme objednávať a chceme zazmluvňovať zdravotnú starostlivosť podľa skutočnosti, ktorú majú občania k dispozícií," vyhlásil šéf VšZP. Ako zároveň podotkol, dvaja lekári s rôznym počtom ordinačných hodín, nemôžu mať rovnaký objem. Svoju úlohu pri zazmluvňovaní i odmeňovaní špecialistov bude zohrávať aj materiálno - technické vybavenie ambulancie, počet vyšetrených pacientov, ako aj množstvo novoprijatých pacientov. 

VšZP zároveň plánuje zabezpečovať sieť špecialistov nie na úrovni krajov, ale okresov, tak aby bola bližšie k pacientovi. "To znamená, aby pacient nemusel napríklad z Komárna cestovať za imunológom do Galanty, ale našiel si tohto imunológa aj v Komárne," vysvetlil riaditeľ VšZP. Prioritou je podľa neho to, aby lekár bol v danom okrese pre pacientov k dispozícií a ordinoval v potrebnom rozsahu. 

Špecialisti mali od zdravotnej poisťovne dostať prísľub, že financie, ktoré v súčasnosti idú do od sektora, v ňom aj zostanú, len sa budú prerozdeľovať spravodlivejšie. Podľa Foraia i samotní špecialisti snahu o transparentnosť vítajú. Diskutovať s nimi o kritériách zazmluvňovania, a teda čo všetko by mal lekár spĺňať, bude poisťovňa v januári budúceho roka. Forai odmieta, že by témou v súčasnosti bolo odzmluvňovanie. "Vôbec nejdeme rozoberať, že koľko lekárov kedy a kde skončí, toto vôbec nie je predmetom roku 2014," dodal riaditeľ VšZP. So špecialistami poisťovňa predĺžila zmluvy na celý rok 2014 s tým, že cenové podmienky im upravila len do konca marca budúceho roka.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.