Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

VšZP má najmenej čakajúcich poistencov od roku 2011

Kategória: Spravodajstvo

Na plánovanú zdravotnú starostlivosť čaká aktuálne takmer sedem tisíc poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

BRATISLAVA 27. septembra (SITA) - Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) má podľa jej hovorkyne Petry Balážovej v týchto dňoch historicky najnižší počet poistencov na čakacích listinách od roku 2011. Počet poistencov, ktorí čakajú na plánovanú zdravotnú starostlivosť, sa za posledné štyri mesiace znížil o 19 percent. V súčasnosti ich je 6 934, čo z celkového počtu klientov štátnej poisťovne predstavuje 0,2 percenta. Najmenej čakajúcich pacientov má VšZP v nemocniciach v Trnavskom, Nitrianskom a Prešovskom kraji, naopak najviac zase v Žilinskom a Banskobystrickom.

Okrem čakacích zoznamov sa podľa VšZP skrátila aj dĺžka čakania na operácie. "Kým napríklad v apríli čakali poistenci na operácie oka priemerne 5,5 mesiaca, v súčasnosti čakajú v priemere 3 mesiace. Aj to len v troch zdravotníckych zariadeniach a preto, lebo čakajú na konkrétneho operatéra. V ostatných nemocniciach sa operácie oka vykonávajú priebežne, pacienti teda nie sú zaraďovaní na čakacie listiny," uviedla Balážová.

Menej čakajúcich ako i kratšie lehoty pripisuje VšZP projektu "Kto operuje dostane viac", s ktorým začala ešte v apríli tohto roka. Štátna poisťovňa ponúka zdravotníckym zariadeniam bonus sto eur za každého odoperovaného poistenca. Zároveň zvýšila i úhrady za operácie, ktoré sú financované inak ako platbou za hospitalizáciu, konkrétne za výmenu bedrového a kolenného kĺbu a za artroskopické výkony. Do projektu sa doteraz zapojilo 62 ústavných zdravotníckych zariadení.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.