Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

VšZP menším nemocniciam zachová cenové podmienky

Kategória: Spravodajstvo

Asociácia nemocníc Slovenska v piatok rokovala aj so zdravotnou poisťovňou Union.

BRATISLAVA 15. marca (SITA) - Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) sa na piatkovom rokovaní so zástupcami Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) dohodla na cenových podmienkach od 1. apríla 2014. "Cenové podmienky zostávajú nezmenené, nakoľko VšZP zvýšila platby malým a stredným nemocniciam už od 1. 1. 2014,“ uviedla Alena Michalicová z referátu komunikácie VšZP. Zmluvy VšZP s ANS sú platné do konca tohto roka a cenové podmienky do 30. júna tohto roka. 

Od začiatku tohto roka VšZP zvýšila nemocniciam ceny osobitne hradených výkonov a jednodňovej zdravotnej starostlivosti v priemere o 7 % s tým, že tieto výkony nie sú limitované. Zároveň zvýšila balíčkové ceny totálnej endoprotézy o ďalších 100 eur a zvýšila ceny vo vybraných internistických odbornostiach v priemere o 5 %. V rámci projektu "Kto operuje, dostane viac", VšZP zvýšila nemocniciam bonus o 100 %. "To znamená, že nemocnice dostávajú od 1. januára 2014 okrem ceny za ukončenú hospitalizáciu za každú operáciu 200 eur navyše," uviedla VšZP. 

Súčasťou zmluvných podmienok od 1. apríla 2014 je aj eHospik. Ide o program na sledovanie a schvaľovanie hospitalizácií, ktorý VšZP umožní plynulé manažovanie plánovanej zdravotnej starostlivosti v nemocniciach. Program je v súčasnosti v skúšobnej prevádzke a nemocnice ho začnú naplno využívať od 1. júla 2014. 

ANS v piatok rokovala aj so zdravotnou poisťovňou Union. Ako uviedla hovorkyňa poisťovne Judita Smatanová, rokovanie sa sústredilo na vyhodnotenie vzájomnej spolupráce v prostredí nových zmlúv a prípadné úpravy úhrad ambulantnej zdravotnej starostlivosti poskytnutej v nemocniciach. Upozornila na to, že zdravotná poisťovňa Union sa dohodla s nemocnicami združenými v ANS na nových zmluvách o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, ktoré sú v súčasnosti platné, ešte v poslednom štvrťroku 2013. "Členovia ANS tak majú s Union ZP už od 1. novembra 2013 zazmluvnené zväčša najvyššie ceny ukončených hospitalizácií v porovnaní s ostatnými zdravotnými poisťovňami,“ tvrdí Smatanová.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.