Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

VšZP plánuje nemocniciam i lekárom platiť viac

Kategória: Spravodajstvo

Oddelenia anestéziologickej a intenzívnej medicíny dostanú priemerne 30 percentný príplatok k cene za ukončenú hospitalizáciu, ktorá trvala viac ako desať dní.

BRATISLAVA 27. júna (SITA) – Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) plánuje od začiatku júla tohto roku platiť nemocniciam viac. Ako uviedol generálny riaditeľ štátnej poisťovne Marcel Forai, od začiatku nasledujúceho mesiaca dajú na zdravotnú starostlivosť o 6,7 mil. eur viac na ročnej báze. Oddelenia anestéziologickej a intenzívnej medicíny dostanú priemerne 30 percentný príplatok k cene za ukončenú hospitalizáciu, ktorá trvala viac ako desať dní. Upravovať platby plánuje VšZP aj na jednotkách intenzívnej starostlivosti. "Dali sme si do zmlúv ustanovenie o tom, že v prípade, ak poskytovateľ má s inou poisťovňou inú cenu, tak máme právo poskytovateľovi aj my ponúknuť nižšiu cenu," povedal Forai s tým, že napríklad zápal pľúc sa rovnako lieči v prípade poistenca súkromnej alebo Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Viac by mali dostať od najväčšej zdravotnej poisťovne aj lekári. VšZP im od júla zvyšuje cenu za výkon prevencie o 8,57 %. Napríklad cena preventívnej prehliadky pre deti a dorast sa bude po novom pohybovať medzi 13,3 eur až 14,82 eur. Navyšovať sa majú aj sumy za kapitáciu, v prípade detí od jedného do šesť rokov o 5,09 %. Pri pacientoch od 61 do 80 rokov o 5,19 percenta. Prilepšiť by si mali aj stomatológovia, poisťovňa im cenu bodu zvyšuje o 1,4 %. Nová filozofia nákupu zdravotnej starostlivosti podľa Foraia spočíva v podpore prevencie, vytváraní podmienok na skracovanie čakacích listín a v snahe zvyšovať aktivitu nemocníc. Tieto zmeny mal VšZP umožniť jej kladný hospodársky výsledok, ktorý ku koncu mája dosiahol 10,9 mil. eur.

Dodatky k zmluvám v takomto znení majú byť dohodnuté s Asociáciou nemocníc Slovenska ako aj so štátnymi nemocnicami do konca roka s tým, že cenové podmienky budú platiť do 30. septembra. Podľa generálneho riaditeľa VšZP k prvému októbru pripravujú ďalšiu úpravu zmluvných podmienok s tým, že podľa vyhodnotenia operovanosti nemocníc plánujú do budúcnosti navyšovať operačné bonusy, ceny za jednodňovú starostlivosť a osobitne hradné výkony. Ako však dodal, za predpokladu, že tak urobia aj ostatné zdravotné poisťovne. "V tejto chvíli sme žiadnej nemocnici nezobrali nič, naopak ponúkli sme im viac a povedali sme im, ak chceš viac, tak vyjednaj aj s inými poisťovňami viac," dodal Forai.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.