Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

VšZP zvyšuje platby, konkurencia analyzuje

Kategória: Spravodajstvo

Asociácia nemocníc Slovenska hodnotí kroky VšZP pozitívne, očakáva ešte navýšenie platieb pri operačných odboroch.

BRATISLAVA 1. júla (SITA) - Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) mení od pondelka filozofiu nákupu zdravotnej starostlivosti. Nemocnice i lekári by mali dostať väčší objem peňazí. Od začiatku júla plánuje VšZP dať na zdravotnú starostlivosť o 6,7 mil. eur viac na ročnej báze. Podľa najmenšej súkromnej zdravotnej poisťovne Union ceny s nemocnicami nastavujú na rokovaniach podľa reálnych potrieb svojich poistencov a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Ako uviedla hovorkyňa Unionu Judita Smatanová, prihliadajú pritom na limitované finančné zdroje ako aj na povinnosť hospodárne a efektívne vynakladať prostriedky verejného zdravotného poistenia. "V súčasnosti analyzujeme konanie VšZP voči poskytovateľom zdravotnej starostlivosti," odkázala Smatanová.

Najväčšia súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera pripomína, že platby pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti upravovala v tomto roku už trikrát, naposledy k júlu. Zároveň poukazuje na prerozdeľovací mechanizmus, do ktorého prispievajú poisťovne podľa toho, akých majú poistencov. "V praxi to znamená, že Dôvera prispela sumou 120 miliónov eur Všeobecnej zdravotnej poisťovni na zaplatenie zdravotnej starostlivosti jej poistencov," uviedla PR špecialistka Dôvery Monika Šimunová. Ako pokračovala, tieto peniaze má VšZP použiť na zaplatenie zdravotnej starostlivosti svojich poistencov, ktorých liečba je nákladnejšia ako liečba klientov Dôvery. "Je logické, že za nich musí zaplatiť viac, keďže potrebujú viac zdravotného materiálu, viac starostlivosti a dlhšiu hospitalizáciu ako poistenci Dôvery," konštatuje Šimunová.
Oddelenia anestéziologickej a intenzívnej medicíny dostanú od VšZP priemerne 30-percentný príplatok k cene za ukončenú hospitalizáciu, ktorá trvala viac ako desať dní. Platby upravila VšZP aj na jednotkách intenzívnej starostlivosti, pridáva aj lekárom na kapitáciu i za prevenciu. Štátna poisťovňa si do zmlúv zároveň ustanovila, že ak nemocnice poskytnú rovnakú zdravotnú starostlivosť poistencom inej zdravotnej poisťovne za nižšiu cenu, má VšZP právo na zmenu zmluvy, a teda na taktiež nižšie ceny. "Teší nás, že konkurencia sa snaží držať krok, hoci aj neštandardným spôsobom, keď sa štátna poisťovňa uchyľuje k nepriamemu tlaku prostredníctvom niektorých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti," povedala Šimunová.

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS), ktorá združuje malé a stredné nemocnice, hodnotí krok najväčšej poisťovne pozitívne. Ako uviedol prezident ANS Marián Petko, vítajú príplatok k cene za ukončenú hospitalizáciu na oddeleniach anestéziologickej a intenzívnej medicíny zo strany VšZP. V otázke zmeny platieb na jednotkách intenzívnej starostlivosti hovorí o kompromise medzi členmi asociácie. Doriešiť by sa podľa jeho slov mali ešte ceny pri operačných odboroch, a to najneskôr od prvého októbra. "Toto považujeme za veľmi dôležité a pevne veríme, že keďže to bolo súčasťou dohôd, že k tomu navýšeniu cien dôjde," uviedol Petko. Zároveň však dodal, že slovenské nemocnice dostávajú z pomyselného koláča zdrojov v porovnaní s priemerom Európskej únie menej. Za potrebné preto považuje navýšenie týchto peňazí v rámci intersektorálneho členenia.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.