Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Výmenné lístky opäť terčom kritiky

Kategória: Spravodajstvo

Nezaradení poslanci Martin Chren a Jana Žitňanská kritizujú výmenné lístky, žiadajú ich zrušenie. Zaviesť naopak chcú inštitút rodinného lekára.

BRATISLAVA 1. júla (SITA) - Výmenné lístky, ktoré zaviedla súčasná vláda v apríli tohto roka, otravujú život pacientom, šikanujú ich a predlžujú čakanie na vyšetrenie. Myslia si to nezaradení poslanci Jana Žitňanská a Martin Chren, ktorí žiadajú ich zrušenie. Naopak, zaviesť by chceli inštitút rodinného lekára.

Podľa Chrena sa často stáva, že pre výmenné lístky neboli ľudia s akútnym problémom ošetrení včas. Poslanec tomuto opatreniu vytýka i to, že zvyšuje náklady zdravotných poisťovní a lekárov. "Všeobecní lekári nemajú takmer žiadne kompetencie a stávajú sa z nich úradníci v čakárňach, v ktorých trávia slovenskí občania úplne zbytočne dlhé hodiny čakania navyše," uviedol Chren. Ku kritike sa pridáva aj jeho kolegyňa Žitňanská, podľa ktorej sa navyše nedostavil ani požadovaný efekt, a to menší nápor na lekárov špecialistov. "Z úst samotných špecialistov zaznieva, že im ani nepomáhajú tieto výmenné lístky, nakoľko na nich nie je napísané, čo majú s daným pacientom vykonať, aké vyšetrenia má absolvovať," povedala Žitňanská.

Odborník hnutia Nová väčšina pre zdravotníctvo Tibor Hlavatý navyše upozorňuje na nedostatok obvodných lekárov. Kým podľa neho na Slovensku pripadá na stotisíc obyvateľov 50 všeobecných lekárov, v západnej Európe je pomer na rovnaký počet obyvateľov 70 lekárov. Ako ďalej pokračoval, všeobecní lekári majú vysoký priemerný vek, málo kompetencií a systém ich financovania je nedostatočný. "My sa domnievame, že máme všeobecných lekárov so zviazanými rukami a výmenné lístky sú len takým pseudoriešením z dielne Smeru, ktoré nič nerieši a nepovedie to ani k zlepšeniu zdravotnej starostlivosti, dokonca ani k žiadnemu šetreniu," uviedol Hlavatý. Výmenné lístky chcú preto nahradiť rodinnými lekármi, ktorí by mali dostatočné kompetencie a boli by motivačne financovaní.

Výmenné lístky boli opätovne zavedené v apríli tohto roka, a to po dvoch rokoch od ich zrušenia. Pacienti tak v súčasnosti musia pred návštevou špecializovanej ambulancie zavítať najprv k svojmu všeobecnému lekárovi po odporúčanie. Povinnosť výmenných lístkov sa nevzťahuje na návštevu psychiatra, kožného a zubného lekára, gynekológa a očného lekára, ak si pacient príde dať predpísať okuliare.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Archív článkov