Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Vyššie platy sestier narážajú na nedostatok peňazí

Kategória: Spravodajstvo

Sesterské odbory apelujú na vládu, aby potrebné financie našla.

BRATISLAVA 25. septembra (SITA) - Problémom zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek, o ktorom Ústavný súd SR v júni rozhodol, že je v rozpore s ústavou, nie je jeho samotná idea, ale chýbajúce finančné krytie. Na tomto sa mali počas spoločného rokovania zhodnúť zástupkyne sestier s ministerkou zdravotníctva Zuzanou Zvolenskou. Aký objem financií bude potrebný, však ani jedna strana v súčasnosti nevie povedať. Pred ministerstvom zdravotníctva (MZ) tak teraz stojí úloha vyčísliť a zohnať dodatočné peniaze.

Podľa predsedníčky Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Moniky Kaveckej garanciu termínov, do kedy sa tak má stať, nedostali. "Ministerstvo zdravotníctva nevie nájsť zdroje, preto apelujeme na vládu Slovenskej republiky, aby túto otázku riešila," povedala Kavecká. Sestry za dôležité v súčasnosti považujú najmä pokračovanie dialógu.

"Teraz je otázka ako vieme upraviť legislatívu tak, aby naozaj obsiahla čo najširšiu skupinu sestier, pričom druhá strana tiež potvrdila, že priorita je v ústavných sestrách čiže v ústavných zdravotníckych zariadeniach s tým, že ostatné sestry vieme upraviť napríklad v čase," uviedla Čižmáriková. Podľa nej je teraz pre rezort prioritné stretnúť sa s Asociáciou nemocníc Slovenska, nakoľko s krytím vyšších platov sestier bol problém najmä v súkromných zdravotníckych zariadeniach.

Čižmáriková podotkla, že v nemocniciach v pôsobnosti MZ sú platy sestier aj napriek pozastaveniu zákona v takej výške, akoby legislatíva aj naďalej platila. Problematickými tak zostávajú súkromné zdravotnícke zariadenia. Ministerstvo sa s asociáciou stretne ešte v stredu, na ďalších rokovaniach, ktoré sa majú uskutočniť budúci týždeň, plánujú už diskutovať o reálnych bodoch prípravy nového nastavenia platov sestier. "Ministerstvo iné peniaze ako v štátnej zdravotnej poisťovni nemá, čiže to nie je o tom, že teraz nájdeme nejaký balík a opäť navýšime nejakým spôsobom platby, čiže musíme rátať s tým čo máme," povedala Čižmáriková, pričom podotkla, že ešte stále sa rokuje aj o rozpočte v zdravotníctve.

Zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek mal od prvého apríla minulého roka garantovať spomínanej skupine zdravotníkov minimálnu mesačnú mzdu od 640 do 928 eur v závislosti od dĺžky odbornej praxe. Zvýšeniu platov predchádzala petícia, pod ktorú sa podpísalo 250 tis. občanov. Legislatíva sa však po pár mesiacoch ocitla na Ústavnom súde SR. Prvotnú podnet prišiel od Slovenskej lekárskej komory a Slovenskej komory iných zdravotníckych pracovníkov. Ústavný súd pozastavil účinnosť zákona už 11. júla 2012. Definitívny verdikt vyniesol takmer po roku, keď v júni 2013 rozhodol, že zákon, ktorý pripravila vláda Ivety Radičovej a podporilo ho 141 poslancov NR SR, je protiústavný.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.