Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Vzdelávanie užívateľov DRG sa začne v apríli

Kategória: Spravodajstvo

Národní experti vyškolení v Nemecku, odkiaľ Slovensko preberá model DRG, budú vzdelávať 48 metodikov a tí následne ďalšie skupiny užívateľov systému.

BRATISLAVA 19. februára (SITA) - Vzdelávanie užívateľov DRG (skupiny súvisiacich diagnóz) by sa malo začať v apríli tohto roka. Zoznam zdravotných výkonov potrebných pre školenie je už pripravený. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), ktorý na Slovensku zastrešuje zavedenie DRG, teraz čaká, kým ho vláda pretransformuje do nariadenia tak, aby bol zoznam záväzný pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Rovnako tak úrad čaká aj na schválenie Medzinárodnej klasifikácie chorôb 10 zo strany rezortu zdravotníctva. Ako spresnil riaditeľ z Centra pre klasifikačný systém ÚDZS Stanislav Žiaran, vzdelávanie užívateľov systému DRG sa bude realizovať v dvoch etapách. Prvá bude venovaná medicínskej problematike, druhá zase ekonomickej. Národní experti vyškolení v Nemecku, odkiaľ Slovensko preberá model DRG, budú vzdelávať 48 metodikov a tí následne ďalšie skupiny užívateľov systému. Najpočetnejšou až dvojtisícovou z nich budú tvz. kóderi, kam patria najmä lekári a zdravotné sestry.

Školiť sa budú aj vyššie a stredné manažmenty jednotlivých nemocníc a odborne spôsobilé osoby, ktoré majú do budúcna zabezpečovať sústavnú kontrolu a vzdelávanie pre udržateľnosť projektu. "Jedna vec je vyvzdelávať jednotlivých užívateľov systému DRG a druhá vec je udržateľnosť tohto projektu, ktorou je aj dištančné vzdelávanie. To bude prebiehať následne, čiže aj v roku 2014, keď skončia jednotlivé cykly týchto školení," povedal Žiaran. Ako dodala predsedníčka ÚDZS Monika Pažinková, od októbra tohto roka úrad začína zber údajov, ktoré budú odovzdané nemeckej strane na spracovanie.

Podľa pôvodného harmonogramu mala byť pilotná verzia SK-DRG 1.0 pripravená na jar 2012, následne prevádzka DRG na úrovni zberu dát, ako aj vzdelávanie užívateľov systému sa malo začať od januára tohto roka. Úrad pre dohľad však zistil, že niektoré kľúčové komponenty systému nie sú dokončené alebo práce na nich sa ani nezačali. Konkrétne má ísť o preklad novej verzie Medzinárodnej klasifikácie chorôb 10, zoznam zdravotných výkonov a pravidlá kódovania. Toto vyjadrenie však dementoval bývalý riaditeľ Centra pre klasifikáciu Eduard Kováč, podľa ktorého všetko bolo pripravené na čas a vzdelávanie užívateľov mohlo dokonca začať už v júli či októbri uplynulého roka, keby ministerstvo zdravotníctva ako riadiaci orgán projektu vzdelávania včas konalo.

Ešte v lete minulého roka predchádzajúce vedenie ÚDZS informovalo, že všetky kľúčové komponenty odovzdalo Riadiacemu výboru pre DRG s tým, že harmonogram je dodržaný a ostrá prevádzka DRG na úrovni zberu dát začne v roku 2013, pričom úhrady podľa nového systému začnú rok na to.

Po zavedení DRG systému volajú na Slovensku všetci účastníci trhu, SR je jedinou krajinou Európskej únie, ktorá DRG systém nemá zavedený. DRG zavádza platbu za skupiny diagnóz s podobnou klinickou a ekonomickou náročnosťou, nemocnice má motivovať k väčšej efektívnosti, zdravotné poisťovne vďaka nemu dostanú priestor na transparentnejšie alokovanie zdrojov.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.