Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Za riešením poplatkov v ambulanciách vidí Novotný predvolebný marketing

Kategória: Spravodajstvo

Riešenie rastúcich poplatkov v ambulanciách lekárov, ktoré ponúka ministerstvo zdravotníctva, je podľa poslanca Národnej rady (NR) SR Viliama Novotného (nezaradený) len predvolebný marketing podobný zrušeniu tzv. Zajacových 20- a 50-korunáčok u lekára.

Bratislava 27. januára (TASR) - Riešenie rastúcich poplatkov v ambulanciách lekárov, ktoré ponúka ministerstvo zdravotníctva, je podľa poslanca Národnej rady (NR) SR Viliama Novotného (nezaradený) len predvolebný marketing podobný zrušeniu tzv. Zajacových 20- a 50-korunáčok u lekára. O vládnej novele zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti budú zákonodarcovia rokovať na dnes začínajúcej schôdzi NR SR. Novotný preto ponúka vlastné riešenia.
      Poslanec tvrdí, že poplatky sa z ambulancií neodstránia. Myslí si, že niektoré sa zrejme premenujú alebo ich bude vyberať niekto iný ako lekár. "Po prijatí zákona nebudú pacienti platiť menej. Je to čistý marketing, podobne ako zrušenie "zajacoviek" v 2006. Ľudia Smeru tlieskali, hoci po zrušení poplatkov preukázateľne platili u lekára viac," skonštatoval s tým, že jedine bývalá vláda Ivety Radičovej riešila rastúce doplatky v zdravotníctve.
      Bývalý šéf parlamentného zdravotníckeho výboru upozornil, že spoluúčasť pacientov v slovenskom zdravotníctve z roka na rok narastá. Podľa OECD vynakladá Slovensko na zdravotníctvo 8,1 percenta HDP, z toho je takmer štvrtina spôsobená priamymi platbami v zdravotníctve. Ficova vláda tak podľa Novotného v týchto mesiacoch už musela priznať, že jej bezplatné zdravotníctvo nefunguje.
      Riešenie situácie vidí Novotný v troch možnostiach. Ide o zoznam legitímnych poplatkov s reguláciou ich ceny, zavedenie ochranného limitu na poplatky u lekára, podobne, ako je to u liekov predpísaných na recept a účtovanie poplatkov zdravotným poisťovniam namiesto pacientov. Tie by si náklady zúčtovali s pacientom pri ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia. Takéto riešenie by podľa Novotného prinieslo lepšiu kontrola priamych platieb v zdravotníctve než registračné pokladnice.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.