Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Záchranky by mali dostať viac peňazí

Kategória: Spravodajstvo

Ministerstvo zdravotníctva plánuje zvýšiť platby ambulanciám záchrannej zdravotnej služby za zdravotnú starostlivosť i za kilometrovné.

 

 

 

Správa "ZDRAVOTNÍCTVO: Záchranky by mali dostať viac peňazí," rozšírená o vyjadrenia prezidenta Asociácie záchrannej zdravotnej služby Jána Štesa.

BRATISLAVA 28. februára (SITA) - Záchrankám by sa mali od apríla zvýšiť platby za zdravotnú starostlivosť i za kilometer jazdy. Predpokladá to opatrenie ministerstva zdravotníctva (MZ), ktoré je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Ambulancia rýchlej zdravotnej pomoci (RZP) by si tak mala za poskytnutú zdravotnú starostlivosť mesačne polepšiť zo 16 082,46 eura na 16 343,76 eura. Rýchla lekárska pomoc (RLP), a teda záchranka s posádkou, ktorej súčasťou je i lekár, dostane namiesto aktuálnych 27 882,89 eura sumu 28 426,09 eura. V prípade, že RLP je vybavená mobilnou intenzívnou jednotkou (MIJ), jej platba za zmení z 30 206,47 eura na 30 749,67 eura. Viac budú ambulancie záchrannej zdravotnej služby (ZZS) dostávať aj za jazdu. Po novom by sa malo kilometrovné zdvihnúť z 0,63 eura na 0,79 eura. Navýšenie paušálov bude prvým od roku 2006.

Ministerstvo sa rozhodlo zvýšiť platby záchranárom, nakoľko súčasné ceny dostatočne nepokrývajú zvýšené náklady na prevádzku ambulancií, čo môže mať negatívny dopad na kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Podľa rezortu totiž poskytovatelia ZZS sú nútení pre úsporné opatrenia odsúvať obnovu a investovanie do vybavenia ambulancií či vzdelávania zdravotníkov. "Zvýšením platieb sa zabezpečí primeraná úroveň financovania týchto ambulancií tak, aby mohli plniť svoju funkciu v požadovanej kvalite a na adekvátnej úrovni," konštatuje rezort v odôvodnení.

Podľa Asociácie záchrannej zdravotnej služby (AZZS) nie je jednoduché určiť, či dané navýšenie platieb pre záchranky bude postačujúce, nakoľko cena práce, náklady na pohonné hmoty, lieky či špeciálny zdravotnícky materiál každoročne rastú.

Viac peňazí pre záchranky chce MZ získať z úspor, ktoré má do systému priniesť zmena ambulancií rýchlej lekárskej pomoci na ambulancie rýchlej zdravotnej pomoci. Transformácia sa bude realizovať na základe analýzy Operačného strediska ZZS, ktoré v záujme racionalizácie a zefektívnenia siete staníc navrhuje zmenu 27 ambulancií. Záujem o transformáciu už mali prejaviť poskytovatelia 26 staníc RLP. Informácie o zmene sieti ZZS potvrdil aj prezident AZZS Ján Šteso, podľa ktorého sa tak pravdepodobne stane od prvého apríla tohto roka. Umiestnenie staníc sa meniť nebude, v novej sieti však na jednu stanicu s lekárom pripadnú dve bez lekára. Tento model sa má približovať vyspelým európskym krajinám. "Úbytok lekárov v ambulanciách ZZS môže byť na prvý pohľad vnímaný negatívne, je však potrebné uvedomiť si, že nasledujeme trend, ktorý je celosvetovo overený a fungujúci. Dnes má výrazné percento záchranárov na Slovensku vysokoškolské vzdelanie zamerané na neodkladnú zdravotnú starostlivosť," konštatuje Šteso s tým, že asociácia reprezentuje názor ako štátnych tak i súkromných poskytovateľov ZZS.

Ministerstvo predpokladá, že zvýšenie platieb pre ambulancie ZZS si v aktuálnom roku vyžiada 2,75 mil. eur a v rokoch 2014 až 2016 približne 3,67 mil. eur ročne. Rovnaké sumy by sa mali zároveň ušetriť transformáciou RLP na RZP, a tak zvýšenie cien bude podľa MZ rozpočtovo neutrálne.

Záchrankám sa platby menili naposledy vo februári minulého roka, za predchádzajúceho vedenia MZ, a to smerom dole. Paušál vtedy klesol ambulanciám RZP zo 16 928,90 eura na aktuálnych 16 082,46 eura a kilometer jazdy išiel dole z 0,70 eura na 0,63 eura. "Predošlou úpravou financovania záchrannej zdravotnej služby vo februári 2012 došlo z titulu hľadania úspor v systéme zdravotníctva k celkovému zníženiu úhrad v segmente záchrannej zdravotnej služby v čiastke cca 2,7 mil. eur ročne, t.j. o 3 %," konštatuje súčasné vedenie ministerstva. Podľa Štesa sa úsporné opatrenia prejavili najmä v oblasti ľudských zdrojov a prevádzkových nákladov staníc ZZS. "Dovolím si povedať, že aj napriek ťažkému obdobiu (zníženie platieb), ktoré ekonomicky postihlo všetkých poskytovateľov, bola neodkladná zdravotná starostlivosť plne zabezpečená a zmenou nedošlo k ohrozeniu zdravia a ľudských životov, ktoré majú nevyčísliteľnú hodnotu," dodal Šteso.

Na Slovensku aktuálne pôsobí 88 ambulancií RLP, 5 MIJ a 180 RZP.

 

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

 

 

 


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.