Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Začínajú sa Dni otvorených dverí v psychiatrických ambulanciách

Kategória: Spravodajstvo

Liga za duševné zdravie a Slovenská psychiatrická spoločnosť pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia (10. októbra) už druhý rok organizujú "Deň otvorených dverí v psychiatrických ambulanciách".

Bratislava 8. októbra (TASR) - Liga za duševné zdravie a Slovenská psychiatrická spoločnosť pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia (10. októbra) už druhý rok organizujú "Deň otvorených dverí v psychiatrických ambulanciách". 
      Už dnes od 13.00 do 17.00 h bude pre verejnosť otvorená psychiatrická ambulancia v Zdravotnom stredisku na Záporožskej 12 v Bratislave - Petržalke. Táto ambulancia bude mať Deň otvorených dverí aj v pondelok 12. októbra 2015 (od 12.00 h do 15.00 h).
      "Chceme ľuďom umožniť, aby v určených termínoch v októbri navštívili vybrané psychiatrické ambulancie v mestách na Slovensku. Priamo od odborníkov sa tam môžu dozvedieť viac napríklad aj o depresii, o jej príznakoch a možnostiach liečby," uviedla Ľubomíra Izáková, prezidentka Slovenskej psychiatrickej spoločnosti Slovenskej lekárskej spoločnosti (SLS) z Psychiatrickej kliniky Lekárskej fakulty UK a Univerzitnej nemocnice v Bratislave na Mickiewiczovej ulici. 
      Ako ďalej zdôraznila, cieľom Dní otvorených dverí je znížiť strach ľudí z psychiatrov. Počas týchto stretnutí budú môcť záujemcovia prekonzultovať s odborníkmi svoj stav alebo prísť spolu s blízkymi, ktorí potrebujú radu lekára. Budú tam pre nich k dispozícii aj informačné brožúry o príznakoch depresie, jej liečbe, o zdravom životnom štýle. Bude tam tiež dotazník o anhedónii - neschopnosti prežívať radosť v rôznych oblastiach života, čo je jeden z hlavných príznakov depresie.  
      "Chceme povzbudiť ľudí, aby sa nebáli hovoriť o svojich problémoch. Depresia je dnes úspešne liečiteľná. Táto psychická porucha môže postihnúť každého človeka v akomkoľvek veku, často vypukne bez zjavnej príčiny. Na Slovensku je k dispozícii veľké množstvo antidepresív, ktoré sa s úspechom používajú," zdôraznila doktorka Izáková.
      Deň otvorených dverí v Bratislave bude aj v Medicínskom centre na Teslovej ulici (14. októbra), v Poliklinike na Tehelnej (22. októbra), na Námestí SNP 10 a v ďalších psychiatrických ambulanciách nielen v Bratislave, ale aj v Košiciach, Prešove, Pezinku, Malackách, Nitre, Dunajskej Strede, Trenčíne, Žiline, Partizánskom, Považskej Bystrici, Žiline, Michalovciach, Snine a iných mestách.
      Presný rozpis dátumov a hodín Dňa otvorených dverí i mená lekárov v psychiatrických ambulanciách na Slovensku je uvedený na stránke www.dusevnezdravie.sk. Záujemcovia môžu kontaktovať aj Ligu za duševné zdravie SR v Bratislave.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.