Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Záujem o gastroenterologické prehliadky je nízky

Kategória: Spravodajstvo

Všeobecná zdravotná poisťovňa posilňuje kampaň k preventívnym prehliadkam. Náklady sú vo výške 415 tis. eur.

BRATISLAVA 30. apríla (SITA) - Gastroenterologickú preventívnu prehliadku v uplynulom roku absolvovalo len 0,32 percenta poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) spomedzi tých, ktorí majú na takúto prehliadku nárok. Nízke percento zaznamenala poisťovňa aj pri urologických prehliadkach, ktorých sa zúčastnilo len niečo cez štyri percentá poistencov. Ľudia podľa údajov štátnej poisťovne zanedbávajú aj preventívne prehliadky pre dospelých, ktoré absolvuje len každý piaty. Generálny riaditeľ VšZP Marcel Forai hovorí o nízkom percente, pripisuje ho však aj tomu, že ľudia nemajú o takýchto prehliadkach vedomosť. "Dôraz kladieme, aby aj podiel týchto preventívnych prehliadok dosahoval aspoň také číslo ako u všeobecných lekárov alebo gynekológov," povedal Forai.

VšZP pre tieto nízke čísla plánuje posilniť aj kampaň k prevencii. Financie na ňu vyčlenila v objeme 415 tisíc eur z prevádzkových nákladov, pričom 80 percent tvorí nákup mediálneho priestoru. Forai pripomína, že prevencia zvyšuje kvalitu života, zvyšuje šancu na úspešnú liečbu a nezanedbateľný je aj finančný efekt, nakoľko včasná diagnostika ochorenia šetrí poisťovni peniaze. Ako príklad uvádza rakovinu krčka maternice. Preventívna prehliadka zameraná na toto ochorenie stojí 35 eur, ak sa diagnóza zachytí vo včasnom štádiu, náklady na liečbu sú do 800 eur, liečba pokročilého karcinómu krčka maternice už vyjde poisťovňu na sedem tisíc eur.

Ako doplnila vedúca odboru zdravotného a revízneho VšZP Beata Havelková, u dvoch percentách poistencov, ktorí absolvovali v minulom roku preventívnu prehliadku, sa vďaka nej začala včas onkologická liečba. "U približne 15 percentách poistencov sa zachytil vysoký krvný tlak, ktorý si vyžaduje dlhodobú liečbu," uviedla Havelková s tým, že prevencia môže zachrániť aj život.

Ročne vynaloží Všeobecná zdravotná poisťovňa na preventívne prehliadky takmer 31 mil. eur. Podľa Foraia uhrádzajú všetky preventívne prehliadky lekárom aj mimo kapitácie. "VšZP bude motivovať lekárov zvyšovaním úhrady za preventívne prehliadky. Budeme klásť dôraz pri úhrade za zdravotnú starostlivosť práve na preventívne prehliadky," skonštatoval generálny riaditeľ VšZP. Ako pokračoval, na druhej strane podľa neho od lekárov očakávajú, že nebudú prehliadky len formálne vykazovať.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.